راهنمای انتخاب لباس خواب زنانه

پوشیدن لباس خواب به شما حس راحتی می‌دهد. لباس خواب، لباس مناسب و شیکی است که حتی می‌توانید شب‌ها قبل خوابیدن یا صبح‌ها بعد بیدار شدن هم آن را بپوشید. برای انتخاب لباس خواب زنانه باید در نظر بگیرید که در چه فصلی از سال قرار دارید و آیا باید لباس گرمی بپوشید که سردتان نشود یا اینکه لباس نازکی بپوشید که گرمتان نشود.

مدل‌های زیادی از لباس خواب زنانه مثل ست لباس خواب‌ سنتی، لباس خواب تک سایز بلند و لباس‌های چند تکه مثل شلوارک یا شلوار راحتی همراه با تیشرت های بلند خواب وجود دارند. لباس‌هایی مثل پیراهن خواب زنانه، پیراهن‌های بلند و پیراهن خواب مردانه، به عنوان لباس خانگی هم مناسب هستند. لباس خواب‌ حاملگی و سایز خیلی بزرگ هم وجود دارند. انتخاب لباس خواب فقط به معنی پیدا کردن یک مدل لباس که مناسب شما باشد، نیست بلکه به معنی پیدا کردن مدل های مختلف برای موقعیت ها و نیازهای مختلفتان می‌باشد.

مقاله راهنمای انواع لباس زیر زنانه را بخوانید.

ست‌ لباس خواب زنانه

بلوز و شلوار راحتی زنانه

بلوز و شلوار راحتی انتخاب آسانی برای لباس خواب هستند، چون آماده پوشیدن هستند و مخصوص خواب طراحی شده‌اند. بیشترشان صد در صد از جنس کتان بوده و کمربندی کشی یا بند کشی دارند، بلوز و شلوار راحتی سبک و راحت هستند و با آنها خواب راحت و آرامی خواهید داشت. در طرح، رنگ، مدل و شکل های مختلفی وجود دارند تا با سلیقه شخصی تان جور در بیایند یا با روتختی یا دکور اتاقتان هماهنگ شوند.

پیراهن خواب

پیراهن و لباس‌ خواب معمولا جنسشان ترکیبی از کتان و کش بافت است که سبک و قابل تنفس بوده و به شما کمک می‌کنند تا خواب راحتی داشته باشید. پیراهن‌های خواب در اندازه و مدل های مختلف وجود دارند و به گونه ای گشاد طراحی شده‌اند تا راحت حرکت کنید و به راحتی آنها را بپوشید. بسیاری از این لباس‌های خواب، ویژگی‌های زنانه مثل طرح‌های گلدار، تور، پاپیون، طرح‌های گلدوزی و دکمه‌های ریز و ظریف دارند. لباس‌های خواب با پارچه های نرم و جزئیات ظریفشان، ترکیبی از راحتی و ظرافت هستند.

پیراهن بلند زنانه

به چنین لباس‌هایی لباس خانگی یا لباس راحتی هم می‌گویند. این پیراهن‌های بلند به شما کمک می‌کنند تا صبح‌ها زودتر آماده شوید، چون هنگام عوض کردن آنها با لباس‌های روزانه‌تان، خیلی راحت در می‌آیند. و عصرها هم همین اتفاق می‌افتد، بعد از درآوردن لباس‌های روزانه‌تان می‌توانید قبل پوشیدن لباس خواب و رفتن به رختخواب، پیراهن‌های بلندتان را بپوشید و روی مبل دراز بکشید و تلویزیون نگاه کنید.

 معمولا پیراهن‌های خواب گشاد و راحت هستند و یک کمربند یا زیپ یا جیب‌هایی برای گذاشتن وسایلی که در دستتان نگه می‌دارید، دارند. وقتی میخواهید یک پیراهن بلند یا لباس خانگی بخرید، میتوانید مدلی را انتخاب کنید که آن را تکی بپوشید یا برای کامل شدن لباستان، آن را با لباس خواب های دیگر جور کنید.

تیشرت خواب زنانه

لباس خواب و تیشرت‌های خواب مردانه روز به روز بیشتر مورد پسند زنان واقع می‌شوند. یک تیشرت خواب شکل بهتری داشته و مناسب‌تر از پیراهن‌های خواب است، بنابراین اگر لباس‌های تنگ تر و کمی چسبان را ترجیح می‌دهید، این لباس انتخاب بهتری است. تیشرت‌های خواب معمولا از جنس کتان کش هستند و تصاویر چاپی ساده  یا طرح هایی که زیاد زنانه نیستند داشته و ظاهری ساده تر دارند.

لباس خواب حاملگی

لباس خواب‌های حاملگی برای راحتی خانم‌های باردار و یا خانم‌هایی که تازه زایمان کرده‌اند و شکم بزرگی دارند، طراحی شده‌اند؛ بنابراین می‌توانند با این لباس‌ها به راحتی استراحت کنند. بعضی از این لباس خواب‌های حاملگی برای مادرانی که تازه زایمان کرده‌اند طوری طراحی شده‌اند تا کار مادرها آسان‌تر شود و بتوانند راحت‌تر به بچه هایشان شیر بدهند. و با وجود تمام قابلیت های این لباس، با پوشیدن آن می‌توانید استایل خودتان را هم حفظ کنید. این لباس‌ها در شکل ها و جنس های زیادی وجود دارند که با هر سلیقه و روحیه ای جور در می‌آیند.

پیراهن خفاشی زنانه

اگر می‌خواهید لباس خوابی چند کاره داشته باشید تا بتوانید در زمان های دیگر هم آن را بپوشید، پیراهن خفاشی را انتخاب کنید. پیراهن های خفاشی به گونه ای طراحی شده اند تا به راحتی پوشیده شوند. پیراهن‌های خفاشی می‌توانند لباس سبکی برای خوابیدن یا لباس مناسبی برای پوشیدن هنگام استراحت کردن در خانه، برای دراز کشیدن کنار استخر یا برای بیرون رفتن یا تعطیلات باشد. روی بسیاری از پیراهن‌های خفاشی یک سری حروف یا گلدوزی ، قلاب دوزی و منجوق دوزی وجود دارد.

لباس خواب سایز بزرگ

لباس خواب‌های سایز بزرگ مدل‌های زیادی دارند که مناسب هر سایزی هستند. این لباس‌ها به گونه ای طراحی شده‌اند تا مناسب سایزهای خیلی بزرگ باشند، این نوع لباس خواب ها تمام بدنتان را می پوشانند و به شما کمک می‌کنند که در طول شب خواب راحتی داشته باشید. مدل‌های مختلفی از این لباس وجود دارد که می‌توانید از بینشان لباسی که هم راحت باشد و هم به ظاهر شما بیاید را انتخاب کنید.

لباس سرهمی زنانه

لباس سرهمی تمام بدنتان را می پوشاند و شما را در شب های زمستان، گرم و راحت نگه می‌دارد. بیشتر مدل‌های این لباس در مچ دست و پا تنگ تر شده و چسبان هستند، بنابراین پارچه این لباس ها به گونه‌ای است که مثل بعضی از مدل های شلوار راحتی، گشاد هستند و چروک نمی‌شوند. معمولا سرهمی‌ها از جنس پارچه های گرم و قابل تنفس مثل کتان هستند که در برابر پوست بدن، نرم و راحت هستند. بسیاری از سرهمی‌ها رنگ‌های روشن و شکل‌های زیبا ، طرح‌های متنوع و شادی دارند، شاید به خاطر این است که شبیه لباس‌های بچگانه هستند.

لباس خواب های جداگانه زنانه

شلوارک‌های زنانه

در شب های گرم اگر می‌خواهید گرمتان نشود، در زمان خواب شلوارک های خواب بپوشید که خنک و راحت هستند. بلندی شلوارک های خواب تا پایین زانو است. شلوارک‌های خواب مثل شلوارهای راحتی، گشاد هستند و کش یا بندی به عنوان کمربند دارند تا اندازه کمر را تنظیم کنند. شلوارک های خواب جداگانه فروخته می‌شوند و جزو انتخاب مجموعه لباس خواب های زنانه چند کاره هستند و در انواع طرح و رنگ وجود دارند. اگر یک شلوارک راحتی را انتخاب کنید و آن را با لباسهای مختلفی بپوشید، می‌توانید هر شب لباس خواب متفاوتی داشته باشید.

شلوار راحتی زنانه

با شلوارهای راحتی می‌توانید از تنبلی روی مبل کمی استراحت کنید تا بعد آن بدون خستگی به رختخواب بروید. شلوار راحتی به گونه ای طراحی شده که با پوشیدن آن در خانه ، حس خوبی به شما دست می‌دهد. جنس پارچه این شلوار ها کشی است، بنابراین راحت هستند و به آسانی با آنها می‌خوابید. شلوارهای راحتی طرح و رنگ های روشنی دارند. شلوار راحتی بعضی از خانم ها آنقدر شیک هستند که مشخص نیست شلوار راحتی پوشیده‌اند. شما می‌توانید برای رفتن به کوچه و سر زدن به همسایه و دوستانتان هم آن را بپوشید.

شلوارک ‌چسبان زنانه

شلوارک مردانه یا شلوارک‌های چسبان خواب، سبکتر و کوتاه تر هستند و به اندازه شلوار راحتی یا شلوارک‌های خواب بزرگ نیستند تا شما را در طول شب خنک نگه دارند. به خاطر کوتاهی‌شان، لبه ی لنگه های شلوارک به پاهایتان میچسبد. اگر در خواب حرکت کنید این شلوارک‌ها چروک نمی‌شوند. می‌توانید آنها را با تیشرت‌های خواب یا با تاپ بپوشید، که در این صورت بدنتان بیشتر پوشیده شده و سردتان نمی‌شود.

تاپ زنانه

تاپ زنانه نرم و سبک بوده و بهترین انتخاب در شب های گرم تابستان هستند. اگر هنگام خواب گرمتان می‌شود، احتمالا دوست دارید که همیشه شب‌ها قبل خواب تاپ بپوشید. در بین لباس خواب‌های زنانه این لباس انتخاب منحصر به فردی است. از ویژگی‌های تاپ، پارچه کشی آن، بندهای قابل تنظیم و بندهای سوتین در قسمت های داخلی لباس است که به نرمی بسته شده و اندازه‌تان می‌شوند. تاپ‌ها تنوع رنگ دارند و به راحتی می‌توان آنها را با لباس‌های دیگر جور کرد. تصاویری مثل بند کفش، یقه‌های قلبی شکل و بندهای نازکی دارند که شکلی زنانه به آنها می‌دهد.

زیر پیراهنی زنانه

زیر پیراهنی زنانه لباس خوابی است که به عنوان تاپ هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای موقعیت‌های خاص یا زمانی که بخواهید لباس ساده‌ای برای خواب بپوشید، انتخاب بسیار خوبی است. بیشتر زیر پیراهنی‌ها ریزه کاری‌های فانتزی مثل تور، لبه‌ موج دار و یقه‌ باز دارند. به دنبال مدل‌هایی از جنس پارچه سبک یا ابریشمی باشید که کشش کافی داشته باشد و جذب بدنتان باشد تا با آن خواب راحتی داشته باشید. اگر می‌خواهید بدنتان بیشتر پوشیده شود میتوانید این زیر پیراهنی را با شلوارک‌ چسبان یا با شورت بپوشید.

مقاله خانم ها چگونه لباس غیررسمی بپوشند را بخوانید.

توصیه‌هایی به خانم‌ها برای خرید لباس خواب

 • سایز خودتان را اندازه بگیرید و از یک راهنما استفاده کنید تا از اندازه دقیقتان اطمینان داشته باشید.
 • از جنس پارچه‌ها آگاهی داشته باشید و راحت ترینشان را انتخاب کنید.
 • مدل‌های مختلفی از لباس خواب انتخاب کنید تا در موقعیت‌های مختلف با همدیگر ست کنید.
 • لباس خواب‌های جداگانه بخرید و برای هر فصل با هم ست کنید.

جنس لباس خواب‌ زنانه

کتان

بیشتر ست‌های لباس خواب زنانه یا لباس‌ خواب‌های تکی از جنس کتان هستند چون نرم، راحت و قابل تنفس است. کتان می‌تواند کش بیاید و بارها استفاده شود، اغلب با مواد مصنوعی و جنس های دیگر ترکیب می‌شود تا راحت‌تر مورد استفاده قرار بگیرد، و در عین حال پایدار و بادوام‌تر باشد.

پشم

از جنس الیاف پلی استر است و به دلیل نرم بودن برای مجموعه لباس خواب‌های زنانه فصلی و لباس‌های تک سایز استفاده می‌شود. پشم نرم و لطیف است و به شما حس راحتی می‌دهد و شما را گرم نگه میدارد مثل اینکه خودتان را در پتو پیچیده باشید. از آنجایی که پشم از الیاف مصنوعی است بنابراین بادوام بوده و نگهداری از آن آسان است.

پلی استر

برای لباس خواب، پلی استر را اغلب با کتان و پلی اورتان ترکیب می‌کنند تا ساختار بهتری داشته باشند و راحت تر باشند. پلی استر به الیاف طبیعی دوام می‌بخشد و کمک می‌کند تا لباس‌ها شکل اصلی‌شان را حفظ کنند و با دوام‌تر باشند.

کش باف

کشباف پارچه‌ای با بافت کشی و سبک است که شکلش را حفظ می‌کند. کتان کشباف پارچه‌ای کشی است از الیاف کتان ساخته شده و اغلب برای دوخت شلوار راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آنجایی که بسیار نرم است، احساس لطافت و راحتی به شما می‌دهد.

ساتن

ساتن نوعی بافت پارچه نرم و درخشان با حس ظرافت و زیبایی است. موادی چون ابریشم، پلی استر، نایلون و ریون در بافت این پارچه استفاده می‌شوند. اگرچه لباس‌های ساتن ممکن است حساس به نظر برسند اما ماندگاری خوبی دارند و مجبور نیستید تا آنها را فقط برای موقعیت‌های خاص نگه دارید.

نخ

پارچه‌های نخی سبک‌تر و قابل تنفس‌تر از کتان هستند و بیشتر در دوخت لباس خواب‌های تابستانه استفاده می‌شوند. اگر با پوشیدن لباس‌های ضخیم و با الیاف مصنوعی ، هنگام خواب گرمتان میشود، پارچه نخی انتخاب بسیار خوبی است.

حوله ای

زمانی که هوا سرد میشود، هیچ چیز مثل شلوار راحتی های حوله ای زمستانه و کریسمس نمیتواند شما را گرم نگه دارد. پارچه حوله ای از جنس کتان بوده و الیاف آن طبیعی و قابل تنفس است که از عرق کردن جلوگیری می‌کند.

لوازم خرید و محصولات مرتبط

 • لباس زیر
 • شورت و سوتین
 • گن
 • تاپ
 • روتختی

توصیه‌هایی به خانم‌ها برای شستن لباس خواب

 • لباس‌ها را با دست و با احتیاط بشویید.
 • لباس‌ها خصوصا لباس های صددرصد کتان و لباس‌هایی که ترکیب کتان دارند را برای جلوگیری از چروک شدن، در آب سرد بشویید.
 • از یک شوینده لطیف استفاده کنید.
 • لباس‌های رنگ روشن یا با طرح سفید را جدا بشویید.
 • لباسها را در خشکشویی نگذارید مگر اینکه در برچسب دستورالعملش آمده باشد.
 • اگر نیاز است، آن را اتو کنید.
 • همیشه از دستورالعمل‌های تولید کننده برای نگهداری و شستشوی لباس، پیروی کنید.

مقاله چهل مدل لباسی که همه زنان باید آنها را بشناسند را بخوانید.