برای انتخاب لباس مجلسی زنانه به چه نکاتی توجه کنیم؟

لباس مجلسی زنانه لباسی شیک، مجلل، و مناسب برای مراسمات رسمی و نیمه رسمی میباشد. اما درواقع لباس مجلسی معمولا لباسی است که بلندی آن تا روی زانو است و در مهمانی رسمی شبانه آنرا میپوشند. البته مدل های مختلفی از این لباسها وجود دارد و این مقاله سعی دارد ویژگی پرطرفدارترین مدل ها را معرفی کند. اما در ابتدا بیایید نگاهی به باید و نبایدهای زمان پوشیدن لباس مجلسی بیاندازید.

مقاله راهنمای کامل انتخاب لباس مجلسی بلند را بخوانید.

فهرست مطالب

نکاتی که باید به خاطر داشته باشید

 • کفش پاشنه بلند بپوشید. کفش های بدون پاشنه نپوشید، مگر اینکه کلا چاره دیگری نداشته باشید.
 • اندازه مناسب پیراهن را انتخاب کنید. پیراهن های مجلسی بلند برای مراسمات رسمی، پیراهن هایی که کوتاهی شان تا روی زانو یا کمی کوتاه ترند برای مراسمات نیمه رسمی، و پیراهن های تا روی زانو و بلندتر برای مراسمات خودمانی مناسب هستند.
 • جوراب شلواری بپوشید. جوراب شلواری های رنگ پا یا مشکی بدن نما هم برای مراسمات، مناسب هستند.
 • هم کفش جلو باز و هم کفش جلو بسته برای مراسمات رسمی یا غیررسمی، مناسب هستند. اگر کفشتان جلوباز است، جوراب شلواری بدون درز بپوشید.
 • دامن یا کت و شلوار نپوشید (مگر اینکه به مهمانی خودمانی یا نیمه رسمی دعوت شده باشید).

مقاله انواع جوراب زنانه و نحوه پوشیدن آنها را بخوانید.

سوالات متداول

چه اندازه آستینی برای لباس های مجلسی زنانه مناسب هستند؟

قانون کلی برای اندازه مناسب آستین وجود ندارد، بنابراین مدلی که راحتی بیشتری در آن دارید را بپوشید.

آیا باید کت یا مانتو به همراه داشته باشم؟

اگر مهمانی دیروقت تمام میشود، از روی احتیاط کت به همراه داشته باشید اما به همراه داشتن لباس های مجلسی ساده ای مثل شنل یا کت رسمی سبک هم خوب است. اگر سردتان نشود، بیشتر از مهمانی لذت خواهید برد.

چه گردنبندی بیشتر به یقه ی لباسم می آید؟

با لباس های یقه هفتی، گردنبندهای بلندتر با یک پلاک ساده بیاندازید که پرجلوه باشد و تأثیرش از بین نرود. با پیراهن های مجلسی یقه گرد، زنجیرهای سی سانتی یا کوتاه تر با یک آویز زینتی و زیبا بیاندازید که تأثیرگذار باشد.

انواع مدل آستین

آستین فانوسی

از قسمت بازو گشاد میشود، اما در قسمت مچ دست تنگ میشود تا به راحتی دستتان را حرکت دهید و در عین حال مراقب آستین لباس مجلسیتان هم باشید.

آستین لبه شیپوری

مدل این آستین به گونه ای است که از قسمت بازو گشاد میشود و انتهایش به شکل شیپوری بزرگ درمی آید.

آستین کَپ یا کلاهی

این مدل نوعی از آستین است که فقط قسمت بالای کتف را میپوشاند.

آستین گشاد و آویخته

قسمت بالای آستین گشاد است، اما به تدریج تنگ میشود تا اینکه در قسمت مچ کاملا تنگ و چسبان شود.

آستین چسبان

این آستین ها از ابتدا تا انتها، کاملا چسبان هستند و هیچ فضای آزادی ندارند.

آستین ژولیت

آستین های ژولیت اکثرا در قسمت بازو گشاد هستند، اما در قسمت کتف، روی پارچه پف دارند.

آستین سه ربع

بلندی آستین های سه ربع تا زیر آرنج است و اغلب هم تاحدی تنگ هستند.

آستین کلوش

این آستین ها کاملا در قسمت پائین گشاد هستند و گاهی اوقات برای گشادتر به نظر رسیدن، قسمت بالای آستین را پف میدهند.

مقاله آنچه باید درباره لباس مجلسی کلوش بدانید را بخوانید.

چه مدل آستینی برای شما مناسب است؟

اگر بازوی خوش فرم و جذابی دارید، شاید بخواهید آنها را بهتر نشان داده و به رخ دیگران بکشید، با پوشیدن آستین های کپ، پوستتان را نشان دهید و با پوشیدن آستین های چسبان، فرم بازوهایتان را نشان دهید. اگر بازوهایتان لاغرتر از آن چیزی است که میخواستید، میتوانید با پوشیدن آستین های کلوش، فانوسی، یا آستین گشاد و آویخته، جذابیت بیشتری به دستتان بدهید.

آیا از آنچه که میخواستید بازوهایتان کمی چاق تر است؟ آستین های لبه شیپوری و ژولیت، انتخاب بهتری برایتان هستند. آستین ژولیت با پفی که روی کتف دارد، توجه از روی قسمت های دیگر بازویتان که نمیخواهید دیده شود را برمیدارد. همچنین درمقایسه، بخش شیپور آستین لبه شیپوری، بقیه ی قسمت های بازویتان را کوچکتر نشان میدهد.

لباس مجلسی مناسب فرم اندام شما

لباسی جذاب، مجلل و شیک است. شما این سوال را میپرسید که آیا این لباس مجلسی به من می آید؟

سوال خوبی است. قبل از خریدن لباس مجلسی زنانه ای که همیشه میخواستید آنرا داشته باشید، باید نکاتی را در نظر بگیرید. بنابراین همه ی ما نمیتوانیم همان هیکل بی نقصی که این روزها مدل های روی صفحات اکثر مجلات به خود اختصاص داده اند را داشته باشیم، اما آیا دلیلی وجود دارد که نخواهید به خوبی هایتان نگاه کنید؟

 البته که نه! با دستچین چند نکته و حیله میتوانید بر نکات مثبتتان تأکید کنید و نکات منفی تان را کم اهمیت جلوه دهید.

تشخیص نوع فرم بدنتان

مهمترین عامل، انتخاب لباس مجلسی زنانه مناسب فرم اندامتان میباشد. اگرچه اکثر افراد میتوانند ویژگی هایی که در بیشتر از یک دسته قرار میگیرند را داشته باشند، اما نوعی لباس مجلسی را انتخاب کنید که به طورکلی شما را به بهترین نحو نشان دهد.

ویژگی اندام گلابی مانند

چه ویژگی هایی دارد؟

لاغر/ بالاتنه لاغر- سینه های کوچکتر- باسن و ران ها بزرگتر از بالاتنه.

دنبال چه لباسی بگردید:

 • دامن های فون دار یا پیراهن های دارای خط کمر مدل امپراتوری بگیرید. این لباس ها به شما کمک میکنند تا توجه از روی پائین تنه بدنتان برداشته شود و هیکلتان متناسب تر به نظر برسد.
 • پیراهن های دورنگه که قسمت بالاتنه رنگ روشنترو قسمت پائین تنه تیره رنگ دارند، بالاتنه تان را بهترو برجسته تر نشان میدهند.
 • پف روی شانه ی لباس، میان بالاتنه و پائین تنه، توازن ایجاد میکند.

ویژگی اندام معمولی

چه ویژگی هایی دارد؟

سینه و باسن کوچک- کمی قوس کمر- پاهای لاغر و کشیده.

دنبال چه لباسی بگردید:

 • پیراهنی با چند لایه پارچه که روی هم جمع شده اند بخرید.
 • پیراهن با بالاتنه شنل دار و دامنی آویخته انتخاب کنید که کمرتان را برجسته تر نشان دهد.
 • کت و شلوار مهمانی یا کت پپلیوم بخرید.

مقاله آنچه باید درباره پوشیدن لباس مجلسی میدی بدانید را بخوانید.

ویژگی اندام گرد

چه ویژگی هایی دارد؟

انحنای کمر- پاهای لاغر یا چاق- ظاهری پهن تر.

دنبال چه لباسی بگردید:

 • یقه های هفتی شکل
 • پیراهن های دارای خط کمر مدل امپراتوری
 • زیورآلات خیره کننده

اندام به شکل مثلث برعکس

چه ویژگی هایی دارد؟

 شانه های پهن- کمرباریک- باسن کوچک.

دنبال چه لباسی بگردید:

 • لباسی با لبه ی نامتقارن
 • بالاتنه ای به رنگ خنثی و دامن چین دار
 • کت و شوار دمپا گشاد مخصوص مهمانی

اندام به شکل ساعت شنی سایز بزرگ

چه ویژگی هایی دارد؟

کمر کوچک- باسن و سینه بزرگ- استخوان بندی کوچک.

دنبال چه لباسی بگردید:

 • لباسهای تک رنگ
 • لباسهایی در اندازه بزرگ و گشادتر
 • زیورآلات زرق و برق دار برای دور کردن توجهات از روی انحنای بدن

به خاطر داشته باشید که همیشه زیبایی فقط به خاطر فرم اندامتان نیست بلکه به خاطر اعتماد به نفستان هم میباشد. زمانی که نسبت به ظاهرتان حس خوبی داشته باشید، اعتماد به نفستان را نشان میدهید. وقت کمی را برای برنامه ریزی و خرید لباسی مجلسی زنانه اختصاص دهید، آنقدر عالی خواهید بود که توجهات و تعریفات را به سمت خود جلب میکنید.

لباس غیررسمی

اگر میخواهید به یک مهمانی غیررسمی بروید اما نمیخواهید خیلی معمولی یا خیلی لوکس به نظر برسید- چگونه میتوانید بفهمید که چه مدل لباس مجلسی زنانه مناسب این مهمانی است؟ در ادامه گزینه هایی معرفی شده اند:

 • کت و شلوارمهمانی- اگر مدل جدیدی نیست و قبلا آنرا پوشیده اید. هیچ چیز بدتراز آن نیست که به خاطر اینکه فردی با لباس خود درگیر است، هنگام صحبت کردن حواستان را پرت کند.
 • بلوز و دامن- دامن مناسب فصل با کوتاهی تا روی زانو و با یک بلوز مدل شنل قطعا مؤثر واقع میشود.
 • پیراهن- پیراهنی از جنس کتان با بلندی روی زانو، بسیار زیبا و مطلوب است.

مقاله خانم ها چگونه لباس غیررسمی بپوشند را بخوانید.

این لباسها را نپوشید

 • شلوار چسبان- مهم نیست چه مدل لباسی با آن بپوشید، شلوار چسبان شبیه لباس های روزانه تان است و تأثیر زیادی ندارد.
 • پیراهن های بلند- پیراهن های بلند را معمولا در مهمانی های رسمی میپوشند، اگر یک دورهمی غیررسمی است، پیراهن بلند لباسی نامناسب برای این مهمانی است.
 • تی شرت و تاپ- چرا مناسب نیستند؟ چون این یک مهمانی است. حتی اگر میزبان بگوید غیررسمی است، اما بازهم تاپ  یا تی شرت، لباس نامناسبی هستند.

پیراهن های سایز بزرگ

اگر برای مراسم خاصی به لباس مجلسی زنانه نیاز دارید اما میترسید لباسی بخرید که اندامتان را خوب نشان ندهد، شما تنها نیستید. زنان زیادی به خاطر کمی اضافه وزن، در زمان خرید لباس استرس دارند، اما این نوع خرید کردن، اضطراب آور نیست. اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید تا بتوانید با اطمینان خرید کنید.

۱- در مرحله ی اول باید بدانید که چه لباسی را دوست دارید. لباس های مجلسی مُد روز در همه سایزها وجود دارند. فقط به خاطر اینکه کمی چاق تر هستید، فکر نکنید که نمیتوانید آن مدل لباس مجلسی زنانه را پیدا کنید. مجلات اخیر مُد را با دقت نگاه کنید.

۲- آیا به گِن نیاز دارید؟ بعضی از خانم ها دوست دارند از گن هایی استفاده کنند که به آنها کمک میکند با پوشیدنش، شکمشان را جمع کنند. اگر میخواهید از این گن ها استفاده کنید، باید هنگام خرید لباس، آنرا به همراه داشته باشید.

۳- وقتی لباسی را پیدا کردید که فکر میکنید به شما می آید، آنرا بپوشید. بسیاری از مردم میخواهند حدس بزنند که چه لباسی اندازه مناسبشان است. راهی مطمئن تر از پوشیدن لباس، وجود ندارد. وقت بگذارید و دقیق به خودتان در آینه نگاه کنید. خصوصا به قسمت هایی از اندامتان که میدانید نقاط دارای عیب و نقص هستند، دقیق نگاه کنید و ببینید که آیا این لباس مجلسی زنانه به شما می آید یا نه.

نکته! یکی از بهترین لباسهایی که میتوانید بخرید، پیراهن کوتاه مشکی است. رنگی مشکی رنگی پرجلوه برای زنان چاق است و پیراهن کوتاه مشکی در سایز بزرگ میتواند عیب و نقص را بپوشاند. تنها چند تکه زیورآلات همراه آن بیاندازید و آماده رفتن به مهمانی خواهید بود.

پیراهن مناسب برای مراسم عروسی

پیراهن مجلسی زنانه، پیراهنی چندمنظوره است و میتواند برای مراسمات زیادی مناسب باشد، بنابراین جای تعجب ندارد که مراسم عروسی هم در صدر این فهرست مراسمات قرار دارد. زمانی که میخواهید در مراسم عروسی شرکت کنید، برای انتخاب لباس مجلسی زنانه باید حواستان به نکاتی باشد.

اگر لباستان به رنگ سفید است، فراموشش کنید. تنها عروس باید لباس سفید بپوشد. این روز مختص به اوست و فرد دیگری نباید لباسی به این رنگ بپوشد. پیراهن های مشکی هم برای مراسم عروسی مناسب نیستند. مشکی رنگ غمگینی برای مراسم عروسی است.

پوشیدن لباس مجلسی مناسب

اکنون میدانید چه رنگ لباسی نباید بپوشید، بنابراین تمرکزتان را روی رنگ هایی بگذارید که میتوانید بپوشید. اگر جشن عروسی غیررسمی یا نیمه رسمی است، پیراهن های مجلسی زنانه معمولی بپوشید هم خوب است. اگر مراسم رسمی است، هنوز هم باید پیراهن مخصوص مهمانی بپوشید، اما باید خیلی شیک باشد ( مثلا سنگ دوزی شده و دارای شنل، همراه با زیورآلات خیره کننده).

مقاله چگونه سکسی لباس بپوشیم را بخوانید.