برای مراسم نامزدی چه لباسی بپوشیم؟

مراسم نامزدی، رویدادی جادویی است؛ اما ممکن است استرس زیادی را نیز به همراه داشته باشند. نه تنها برای زوجی که در شرف ازدواج هستند، بلکه برای همه کسانی که به مهمانی  دعوت شده اند، هم برای مراسم نامزدی، هم برای مراسم گودبای پارتی (اخرین مهمانی مجردی قبل از ازدواج) و هم برای خود مراسم عروسی پول های زیادی باید خرج شود، هدایای بسیاری باید تهیه شود و البته برای تهیه لباس نامزدی هم  باید برنامه ریزی کرد.

 درحالی که همه ما میدانیم که باید برای مراسم خود بهترین لباس را بپوشیم و سنگ تمام بگذاریم، اما اغلب در هنگام برنامه ریزی و تفکر در خصوص ایده های لباس نامزدی دچار سردرگمی میشویم. صرف نظر از اینکه شما در شرف ازدواج باشید و یا مهمان این مراسم باشید، پی بردن به این مسئله که چه لباسی را انتخاب کنید کاری بس دشوار میباشد. در ادامه این مقاله به برخی از نکات تخصصی در خصوص انتخاب لباس برای مراسم نامزدی اشاره خواهیم کرد.

مقاله مرتبط: چگونه لباس عروس رویایی خود را انتخاب کنیم

در یک مراسم نامزدی چه اتفاقی میافتد؟

مراسم نامزدی ممکن است به شکل های بسیار متفاوتی برگزار شوند. درحالیکه بیشتر مراسم ها به صورت مهمانی های سنتی و عصرانه برگزار میشود، سایرین ممکن است این مهمانی را به صورت شام رسمی، دورهمی های بعد از ظهر و یا حتی مهمانی های باربیکیو برگزار کنند. ویژگی های همه این مهمانی ها این است که این مراسم ها بسیار سرگرم کننده و با صفا هستند. این موضوع بدان معنا نیست که میتوانید در این مهمانی ها بیش از حد آزاد باشید و رفتار های کنترل نشده از خود بروز دهید. 

خوش گذرانی کنید اما متناسب با شرایط رفتار نمایید. شما می بایست در هنگام ورود به مراسم ابتدا با میزبان مراسم احوالپرسی کرده و به او تبریک بگویید و پیش از خروج نیز از میزبانی شایسته آنها تشکر کنید. اگر با میزبان مراسم صمیمی هستید ، پس سعی کنید حداقل دو ساعت و یا بیشتر در مراسم حضور داشته باشید. در حین مراسم میتوانید با سایز مهمان ها صحبت کنید،  از غذاهای خوشمزه تهیه شده میل نمایید و در پیست رقص برقصید و شاد باشید.

مهم تر از همه به یاد داشته باشید که با پوشش مناسب و راحت، بهتر میتوانید از این موقعیت شاد لذت ببرید.

عرف پوشش برای مراسم نامزدی

وقتی میخواهید در یک مراسم نامزدی شرکت کنید، ابتدا پوشش خود را بررسی نمایید. برای این منظور (دانستن عرف پوشش مهمانی) معمولا میتوانید از میزبان در خصوص آن سوال کنید. دانستن عرف پوشش مراسم، باعث میشود تا شما بتوانید لباس مناسبی را انتخاب کنید و همچنین شما را در خصوص لباس و پوشش سایر مهمان ها، مطلع می‌کند.  در اینصورت دیگر شما در آن مهمانی احساس غریبی نخواهید کرد. 

اگر نمیخواهید متناسب با عرف مهمانی لباس بپوشید، پس در اینصورت ممکن است  به میزبان مراسم بی احترامی کرده باشید؛ بنابراین همواره بهتر است تا متناسب با فضای مراسم، لباس خود را انتخاب کنید. در بیشتر نامزدی ها معمولا عرف پوشش، لباس های رسمی میباشند که معمولا تا زانو پوشیده هستند و به همراه کفش های بلند استفاده میشوند. 

اگر مهمانی شما قاعده دیگری دارد، مانند پوشیدن لباس های نیمه رسمی و یا لباس های مجلسی و غیر رسمی، پس شما نیز میبایست متناسب با آن تیپ بزنید. برای پیدا کردن استایل مناسب که میبایست مطابق با آن لباس بپوشید، میتوانید از راهنمایی ها موجود در این مقاله استفاده کنید.

مقاله مرتبط: آشنایی با ۴۴ مدل لباس عروس پرنسسی

مکانهای مناسب برای برگزاری مراسم نامزدی

دانستن مکان برگزاری مراسم، برای برنامه ریزی در خصوص انتخاب لباس مراسم نامزدی بسیار مهم است. در نظر داشتن مکان برگزاری مراسم به همراه رعایت کردن عرف پوشش به شما در خصوص انتخاب مناسب ترین لباس، اطلاعات بسیار مفیدی میدهد. مکان برگزاری مراسم باید در دعوت نامه ذکر شود. اگر در کارت دعوت تنها ادرس محل برگزاری ذکر شده و شما با آن مکان آشنایی ندارید، پس برای اطلاعات بیشتر در این خصوص در گوگل سرچ نمایید و یا از میزبان خود در این باره سوال کنید.

به عنوان یک قاعده کلی، مهمانی هایی که در فضای باز برگزار می شوند، به لباس های غیر رسمی تر نیاز دارند مثل استفاده از کفش های بدون پاشنه؛ برای مثال اگر مراسم شما در ساحل و یا فضای سبز برگزار میشود، باید از کفش های بدون پاشنه و یا صندل های لژ دار استفاده کنید. همچنین در مهمانی هایی که در فضای باز برگزار میشود؛ می بایست به آب و هوا نیز توجه داشته باشید. 

چنانچه مراسم را در مکان های سرپوشیده برگزار می کنید، متناسب با آن لباس بپوشید. برای مثال اگر مراسم در یک رستوران معمولی و یا خانه شخصی برگزار می‌شود، پس می توانید لباس های نسبتا راحت و شیک برتن کنید اما اگر محل برگزاری رستورانی رسمی و یا فضایی بسیار مدرن می باشد، پس کفش پاشنه بلند و لباس های مجلسی و مطابق مد بپوشید.

لباس های مناسب برای عروس

وقتی ستاره ی مجلس نامزدی خود شما هستید، برنامه ریزی برای انتخاب لباس نامزدی شما، هم می تواند آسان تر و هم دشوارتر باشد. از یک طرف شما فردی هستید  که مکان، تم و عرف پوشش مراسمتان را انتخاب می کنید و می توانید هرچه را که دوست دارید بپوشید؛ اما از طرف دیگر آنچه شما انتخاب می کنید بر لباس انتخابی سایر افراد نیز تاثیر می گذارد و همه انتظار دارند که لباس نامزدی شما بهترین لباس مجلس باشد. 

توصیه ما این است که لباسی را انتخاب کنید که در آن احساس راحتی داشته باشید و نسبت به انتخاب آن مطمئن باشید؛ به عبارت دیگر لباسی را انتخاب کنید که منعکس کننده شخصیت شما باشد. خواه رنگ سنتی سفید را برای لباس نامزدی انتخاب کنید و یا لباسی رنگی برتن نمایید، اگر آن لباس مناسب شما می‌باشد، پس در انتخاب آن شک نکنید چرا که این مراسم متعلق به شماست.

لباس مراسم نامزدی برای مهمان ها

به عنوان مهمان مراسم، شما دوست دارید که شگفت انگیز به نظر برسید اما نه به همان اندازه شگفت انگیز که در روز اصلی عروسی خواهید بود. همان گونه که اکثر افراد برای مهمانی نامزدی لباس رسمی بر تن می کنند شما نیز یک لباس زیبا انتخاب کنید که در عین شیک بودن، راحت هم باشد. سعی کنید رنگ سفید را انتخاب نکنید مگر اینکه مطمئن باشید که عروس لباس سفید برتن نمی کند. از سوی دیگر رنگ مشکی انتخابی هوشمندانه برای مراسم نامزدی که به صورت عصرانه برگزار می شوند، می باشد.

 به یاد داشته باشید که این مراسم یک جشن است نه یک کنفرانس تجاری؛ پس سعی کنید لباس شما مایه شادی و لذتتان باشد. لباس های طرح دار، چندرنگ و اکسسوری های شاد می تواند انتخاب مناسبی برای تزریق انرژی به لباس انتخابی در مراسم نامزدی شما باشد. حال که صحبت از انرژی به میان آمد، حتما نیازی نیست که انرژیتان را سریعا با رقصیدن با کفش های آزار دهنده تخلیه کنید ؛ برای یک شب طولانی (یا روز) پر از شادی و رقص برنامه ریزی کنید و با کفش های راحت و در عین حال شیک از ته دل برقصید.

ایده های انتخاب لباس نامزدی

لباس سفید

لباس تماما سفید یک انتخاب سنتی برای لباس نامزدی می باشد. رنگ های روشن و کلاسیک سال هاست که انتخاب می شوند و ایده بسیار خوبی برای لباس های نامزدی به شمار می‌روند . طبیعتا پوشیدن لباس نامزدی سفید باعث جلب توجه همگان به سمت شما می شود و اگر شما با این حقیقت هم نظر نیستید، پس لباس های طرح دار و چندرنگ را امتحان کنید.

لباس های طرح دار

لباس های طرح دار برای نامزدی اغلب ایده بسیار خوبی به نظر می رسند. طرح های جالب و اغلب رنگی برای مهمانی های نامزدی که در تابستان برگزار می شوند ایده بسیار خوبی می باشند. می توانید یک لباس نخی طرح دار و ساده و یا یک لباس ابریشمی برای مهمانی های نیمه رسمی برتن کنید.

لباس های چندرنگ

در حالیکه لباس های طرح دار همواره تاثیرات بسیاری بر مخاطب دارند، لباس های چندرنگ نیز می توانند به همان اندازه تاثیرگذار باشند. لباس های چندرنگ و روشن به رنگ هایی مثل مگنت ها (نوعی رنگ قرمز)، کوبالت و رنگ نارنجی نسبت به رنگ سیاه چشمگیرتر موثرتر و سرزنده تر می باشند و حقیقتا لباس نامزدی را برجسته و چشمگیر جلوه می دهند. 

به همین ترتیب رنگ های پاستلی محبوب امسال، مثل صورتی کمرنگ و آبی روشن، نیز می توانند ظاهری چشم نواز ایجاد کنند. بخاطر داشته باشید که اگر لباس چند رنگ برتن می کنید سایر لوازمتان را میبایست ساده انتخاب کنید مثل مدل مو. اکسسوری و برش های لباس

انتخاب رنگ مناسب برای لباس های چندرنگ بسیار مهم می باشد.

لباس های متناسب با مهمانی هایی که در فضای باز برگزار می شود

همانطور که قبلا گفته شده است دانستن مکان برگزاری مراسم در برنامه ریزی شما برای انتخاب لباس نامزدی مناسب کاملا ضروری است. مهمانی های نامزدی که در فضا باز هستند اغلب در باغ ها، حیاط خلوت ها و یا حتی در ساحل برگزار می شوند بنابراین شما باید مطابق با آنها برنامه ریزی کنید. لباس هایی را انتخاب کنید که بیشتر غیر رسمی باشند و کفش مناسب به پا کنید. از آنجایی که این مهمانی ها گاها ممکن است در روز برگزار شوند می توانید بجای لباس های رسمی از یک لباس ماکسی و یا یک لباس با یقه دلبری استفاده کنید.

لباس های غیرمرسوم

مطمئنا همه خانم ها دوست ندارند که برای مراسم خود پیراهن بپوشند و خبر خوب این است که شما مجبور به این کار نیستید. اگر در شلوار و تاپ احساس راحتی بیشتری می کنید و یا لباس های اورال را به لباس های دیگر ترجیح می دهید پس همین لباس ها را برتن کنید و شاد باشد.

تا زمانیکه همچنان شیک و آراسته به نظر برسید و از درجه رسمیت یکسانی با سایر مهمان ها برخوردار باشید پس لباس های غیر متداول هم می توانند ظاهری شیک برایتان به ارمغان بیاورند.

مقاله ۷ توصیه برای انتخاب لباس مجلسی شیک را بخوانید