راهنمای ۶ مرحله ای در خصوص بهبود و حفظ یک ازدواج ناموفق

وقتی متوجه شوید که همه چیز در ازدواج شما به خوبی پیش نمی‌رود احساس وحشتناکی به شما دست خواهد داد. ازدواج ناموفق یکی از بدترین فاجعه هایی است که می‌توان تصور کرد چرا که این گونه از ازدواج ها، درد رنج و ناامیدی را به همراه دارد.

 ممکن است که همچنان بخواهید در کنار همسرتان زندگی کنید اما احساس می کنید که شما در خصوص ازدواج خود بیش از حد مرتکب اشتباه شده اید و آن را نابود کرده اید و دیگر رخداد همچین خواسته ای ممکن نیست. اعتراف به اینکه هیچ چیز در رابطه شما خوب نیست کار دشواری است اما خبر خوب این است که شما می‌توانید همه امور ازدواجتان را راست و ریس کنید و حتی بزرگترین چالش ها را مدیریت کنید.

 اگر شما می‌خواهید به مشکلاتی که برایتان دردسر ایجاد کرده اند رسیدگی کنید، پس هر دو طرف باید در این راستا تلاش کنید، شکست ازدواج خود را بپذیرید، اشتباهاتی را که باعث رساندن ازدواج شما به نقطه شکست شده است، گردن بگیرید و سپس راهکارهایی را برای جبران و بهبود ازدواج خود پیدا کنید.

از طرف دیگر، برخی از زوج ها ممکن است به جای نجات ازدواج خود، مسیر تسلیم شدن را درپیش بگیرند اما این تصمیم درستی نمی‌باشد. حداقل رابطه شما ارزشش را دارد که این مراحل را امتحان کنید تا به موثر بودن آنها پی ببرید و درنهایت ممکن است این راهکار ها به بهبودی ازواج ناموفق شما کمک کنند.

اگر سوالاتی در خصوص چگونگی سر و سامان دادن به رابطه تان، ذهنتان را درگیر کرده است، پس می‌بایست به گذشته خود برگردید، در آن تامل کنید و آنچه را که حقیقتا اشتباه بوده است در نظر بگیرید و سپس راهکار های پیشنهادی این مقاله را در خصوص چگونگی احیای ازواج خود به‌کار ببرید.

مقاله ۵۰ توصیه ی عالی مربوط به ازدواج- به نقل از۵۰ کارشناس ازدواج را بخوانید.

1. مشخص کنید که چه چیزی در طرف مقابلتان، باعث عاشق شدن شما شده است

غم انگیز است وقتی به گذشته برمی‌گردید و فکر میکند که چقدر دیوانه وار عاشق شریک زندگی تان بوده اید و هم اکنون رابطه شما تا چه حد آسیب دیده است. 

اگر در فکر ترمیم ازدواج ناموفق خود هستید و یا میخواهید بدانید که چگونه رابطه ناموفق خود را اصلاح کنید، پس آن را به اصولی که در ابتدای ازدواج داشتید بازگردانید و مجددا همان ذهنیتی را داشته باشید که وقتی برای اولین بار عاشق همسرتان شدید. آنچه را که شما در مورد شریک زندگی خود تحسین کرده اید و آنچه باعث شده بخواهید در کنار او باشید، در نظر بگیرید.

گرچه ممکن است دیدگاه خود نسبت به این موضوعات را فراموش کرده باشید اما تصور اوقاتی که برایتان خوشایند بوده و شما را عاشق کرده است، حقیقتا به بهبود روحیه شما و ترمیم ازدواجتان کمک می‌کند. بهترین صفات شیرین زندگی تان را بنویسید چرا که در این هنگام ممکن است بفهمید که همچنان همسرتان این صفات را دارا میباشد.

2. دوباره به حرف‌های یکدیگر گوش دهید

مجددا با هم گفتگو کنید و با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. به آنچه که همسرتان می‌گوید خوب گوش دهید و از او نیز بخواهید که به حرف شما گوش دهد. هر دوی شما باید شنونده خوبی برای حرف های یکدیگر باشید چرا که همین امر به شما کمک می کند تا آنچه را که قبلا باعث تعالی ازدواج شما بوده است را کشف کنید.

نمی‌دانید چگونه رابطه تان را اصلاح کنید؟
فقط کافی است به شریک زندگی خود گوش کنید و سعی کنید تا نیاز هایش را درک کنید. خوب گوش کردن یک توانایی قدرتمند است و باعث نجات رابطه شما می‌شود.

3. درباره آنچه که باعث شکست ازدواج شما شده است، تامل کنید.

چرا ازدواج شما به بن بست رسیده است؟ کجای کار را اشتباه کرده اید؟ چه اتفاقی شما را به این نقطه رساند؟ آیا به تدریج از همسرتان فاصله گرفته اید؟ آیا یکی از شما خیانت کرده است؟ آیا عاملی در زندگیتان مانع از خوشبختی شما شده است؟

مقاله 20 دلیل مشترک طلاق زوجین چیست را بخوانید.

شناسایی عامل شکست ازدواجتان، برای بهبود آن بسیار اهمیت دارد. از جمله دلایل نابودی ازدواج عبارتند از :

– شکاف ارتباطی

ناتوانی در برقراری ارتباط به رابطه شما آسیب می‌زند. هنگامی که زوجین از به اشتراک گذاری موضوعات با یکدیگر و ابراز خود خودداری می‌کنند، پس ارتباط آنها به تدریج ضعیف و ضعیف تر می شود و هنگامی که این ارتباط آسیب پذیر شود، رابطه آنها نیز دوام و ثبات خود را از دست می‌دهد و این موضوع خود یکی از نشانه های ازدواج ناموفق میباشد. 

اگر ازدواج شما در آستانه نابودی قرار دارد پس می‌بایست رابطه خود را با برقراری ارتباط با همسرتان، تقویت کنید. کمبود ارتباط باعث ایجاد شکاف میان شما و همسرتان می‌شود.

– خیانت

خیانت به شریک زندگی تان یکی از عوامل نابودی رابطه میان شما و همسرتان میباشد. اگر یکی از طرفین رابطه خیانت کند، این مسئله قطعا به رابطه آن ها آسیب خواهد زد.

مقاله چگونه با این نگرانی که دوباره به ما خیانت میشود، مواجه شویم؟ را بخوانید.

– فقدان محبت و توجه

با گذشت زمان، اشتیاق طرفین نسبت به یکدیگر از بین می‌رود و زوجین از ابراز محبت کردن، دست برمی‌دارند. سرانجام تمام گرمی و شیرینی رابطه نابود می‌شود و هیچ شادی و لذتی باقی نمی‌ماند و همین موضوع می‌تواند ازدواج را به نابودی بکشاند.

– بحران

شرایط بحرانی یا ازدواج را مستحکم تر می‌کند و یا آن را به شکست می‌کشاند.

در مواقع دشوار نحوه حمایت زوجین از یکدیگر، تعیین می‌کند که رابطه آنها چقدر بهتر و یا بدتر خواهد شد. وقتی طرفین از یکدیگر حمایت نمی‌کنند، پس این امر حاکی از شکست رابطه آنها میباشد.

حتی اگر رابطه ای دچار مشکل شود، نجات آن غیر ممکن نخواهد بود. موقعیت های بسیاری وجود دارد که حتی اگر آنها را کنار گذاشته باشید، بواسطه آن ها میتوانید دوباره مشکلاتتان را حل کنید.

به دورانی بیندیشید که اوضاع بر وفق مرادتان بود اما به تدریج همه چیز از کنترلتان خارج شد، سپس سعی کنید تا راه حلی برای بهبود ازدواج ناموفق خود بیابید.

4. با یکدیگر صحبت کنید

حتی در موضوعاتی که بیشترین اختلاف را با یکدیگر دارید، صبورانه با یکدیگر برخورد کنید.  به جای صحبت کردن در مورد یکدیگر، با هم صحبت کنید. این موضوع که بخشی از مهارت خوب گوش دادن برای برقراری ارتباط میباشد، به شما در برقراری ارتباط مجدد کمک می‌کند.

صبور باشید و نسبت به برطرف شدن مشکلاتتان، علاقه نشان دهید و بدانید که این راهکار ها رابطه شما را بهتر می‌کنند و می بایست برای نجات ازدواج خود از شکست، آن ها را به کار بگیرید.

5. نگذارید که حواس پرتی و غفلت بر رابطه شما غلبه کند.

مطمئنا شما در زندگی خود دارای فرزند، شغل و یا بسیاری از امکانات دیگر هستید اما به هیچ عنوان اجازه ندهید که این موارد، در رابطه شما اختلال ایجاد کنند.

زندگی سراسر شلوغی و دل مشغولی است اما زوجین می‌بایست در کنار یکدیگر رشد کنند و در تمام اوقات خوشی و ناخوشی، با یکدیگر همسو و هماهنگ باشند.

نکته این است که باید دوباره با هم قرار های عاشقانه بگذارید، بیشتر با یکدیگر صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که فارغ از هیاهوی جهان، حامی یکدیگر هستید. همچنان با همسرتان قرار های عاشقانه ترتیب دهید چرا که این قرار ها می‌تواند عامل نجات یک ازدواج ناموفق باشد.

6. راهکاری برای ارتباط مجدد با همسرتان بیابید

به این فکر کنید که چقدر طول می کشد تا مجددا با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. برای یک سفر دونفره برنامه ریزی کنید. با خود عهد ببندید تا هر شب دقایقی را به گفتگو با یکدیگر اختصاص دهید. به قرار عاشقانه بروید و همسرتان را در اولویت قرار دهید.

هنگامی که مجددا راه دستیابی به یکدیگر را بپیمایید و با یکدیگر ارتباط برقرار کنید، این موضوع می‌تواند در بهبود رابطه شما موثر باشد.

چنین راهکارهایی در خصوص چگونگی نجات یک ازدواج و چگونگی برخورد با یک ازدواج ناموفق قطعا به شما در نجات رابطه تان کمک می‌کند. بعضی اوقات تامل در خصوص مشکلاتتان به شما در یافتن شادی پایدار کمک می‌کند حتی زمانی که فکر می‌کنید ازدواجتان در حال نابود شدن است.

بدین ترتیب شما می‌توانید مشکلاتتان را حل کنید و از لذتی که همیشه آرزویش را داشتید، بهره مند شوید. 

مقاله راهنمایی برای روابط با نیمه گمشده خود را بخوانید.