متاهل ها هرچند وقت رابطه جنسی دارند؟

بسیاری از زوج هایی که  دچار دلزدگی از رابطه جنسی میشوند این سوال برایشان پیش می آید که زوج های متاهل چند بار رابطه دارند. البته در خصوص تعداد دفعات رابطه جنسی قاعده خاصی وجود ندارد. درحالیکه برخی از زوج ها هر روز رابطه دارند سایرین رابطه کمتر اما رضایت بخشی دارند. اگر در خصوص بعد جنسی زندگی خود دچار مشکلید احتمالا این گفته باعث بهتر شدن احساس شما نخواهد شد.

مقاله ۳۵ توصیه به زن و شوهرها برای داشتن رابطه ای پرشور را بخوانید.

در نظرسنجی های متعددی که برای پاسخ به پرسش مذکور صورت گرفته امار های متفاوتی به دست امده است. زوجین به طور میانگین 68.5 مرتبه در سال رابطه جنسی دارند یعنی 5 الی 6 مرتبه در ماه و 1 یا 2 مرتبه در هفته!

آمار دفعات رابطه جنسی در زوج ها

احتمالا همه شما به دنبال معیاری هستید که خودتان را با آن مقایسه کنید تا بتوانید به وضعیت جنسی خود پی ببرید. 

در این مقاله به ذکر چند نکته در خصوص رابطه زناشویی میپردازیم:

مجله نیوزویک در نظرسنجی خود اذعان داشته که همسران 68.5 مرتبه در سال و یا کمی بیبشتر از این میانگین سکس میکنند. همچنین در این مجله آمده است که افراد متاهل در مقایسه با افراد مجرد6.9  مرتبه بیشتر در سال سکس دارند. در منبع خبری دیگری امده است که افراد متاهل زیر 30 سال حدود 112 مرتبه در سال رابطه جنسی دارند. 

نتایج حاصل از یک نظرسنجی در سال 2019 حاکی از ان است که برای بیشتر افراد متاهل سکس اهمیت زیادی دارد و این افراد هنگامی که رابطه جنسی را منحصرا با همسر خود برقرار میکنند رضایت بیشتری از رابطه خود دارند.

در نظرسنجی جنسی دیگری در خصوص رفتارهای جنسی متداول در جهان 44 درصد از زوجین نارضایتی جنسی خود را اعلام کرده اند در حالیکه بیش از 50 درصد از افراد شرکت کننده بر این عقیده بوده اند که زندگی جنسی سالم فواید روحی و عاطفی بسیاری را به همراه دارد . 

همچنین این نظرسنجی به بررسی معانی مختلف سکس از دیدگاه زوجین پرداخته است . از آن جایی که در روابط جنسی سالم زوجین احساس سلامتی و ارامش بیشتری میکنند پس بنابراین میتوانند به اهمیت این نوع رابطه پی ببرند.

با این حال عدم تعادل میان کار و زندگی ناسازگاری های مالی و یا عدم رضایت شغلی همگی میتوانند در زوال زندگی جنسی همسران موثر باشند.

طبق مطالعه صورت گرفته توسط بخش مطالعاتی دانشگاه شیکاگو که به آن سازمان اجتماعی تمایلات جنسی نیز میگویند در حدود 32 درصد از زوجین هفته ای 2 یا 3 بار سکس میکنند و 80 درصد نیز در ماه چندین مرتبه رابطه دارند و 47 درصد هم در ماه فقط تعداد کمی رابطه برقرار میکنند.

در تحقیق دیگری توسط دکتر دیوید اشناخ (David Schnarch) که بیش از 20000 زوج را تحت بررسی قرار داده است این نتیجه حاصل شده است که 26 درصد از زوج ها یک بار در هفته و به احتمال زیاد یک یا دو بار در ماه سکس میکنند.

ایا دفعات سکس شما طبیعی است یا نیازمند درمان است؟

رابطه جنسی پیوندی است که باعث کنار هم نگه داشتن زوجین میشود و علاوه بر این تنها دلیل وجود حیات در کره زمین است . امی لوین (Amy Levine) مربی جنسی بر این عقیده است که تمایل جنسی در افراد متفادت است.

ایا شما تمایل جنسی بیشتری نسبت به همسر خود دارید؟ یا از اینکه خواسته های جنسی شما مکررا توسط همسرتان رد شده دلسرد شده اید؟

 اگر پاسخ شما به یک یا هر دو سوال مثبت است پس حتما در این فکر هستید که آیا تمایل جنسی شما نسبت به همسرتان بیشتر است و یا اینکه شریکتان کمبود تمایل جنسی دارد؟

 اگر شما دچار کمبود تمایل جنسی هستید پس باید به سوالات مشابهی پاسخ دهید.  تمامی این گفته ها در خصوص رابطه جنسی در ازدواج نهایتا به دو سوال ختم میشود :

1. زوج ها به طور طبیعی هر چند وقت یکبار رابطه جنسی دارند؟

2. آیا این رقم با تعداد دفعات رابطه شما تفاوت قابل توجهی دارد؟

اگر جواب شما به سوال دوم مثبت است پس چه کسی تمایل جنسی کمتر و یا زیاد تر از حالت طبیعی دارد؟

با این حال دکتر یان کرنر (Ian Kerner) همواره بر این نکته تاکید دارد که در هنگام مواجه با سوالات مشابه در خصوص رابطه جنسی در ازدواج هیچ کس نمیتواند پاسخ دقیق و صحیحی بدهد.

زوج ها تمایلات جنسی متفاوتی دارند

در برخی از مطالعات محققان و درمانگران به این نتیجه رسیده اند که تعداد دفعات سکس به خود زوج ها بستگی دارد. تمایل جنسی در هر شخص متفاوت است و زندگی روزمره آنها نیز تفاوت دارد.

از آنجایی که عوامل زیادی در این موضوع دخیل هستند پس دانستن این که چه میزان از رابطه جنسی طبیعی محسوب می شود بسیار دشوار است.

رابطه در زندگی زناشویی به عوامل زیادی بستگی دارد بنابراین بهتر است به سوالات زیر پاسخ دهید:

چند مرتبه سکس برای شما و همسرتان رضایت بخش است؟

تمایل دارید که رابطه جنسی شما چقدر باشد؟

اگر رابطه جنسي به صورت هفته ای یک بار و یا ماهی یک بار برای شما رضایت بخش باشد پس واقعا مهم نیست که این تعداد در زندگی بقیه چقدر است اما اگر یکی از طرفین از رابطه جنسی خود ناراضی باشد پس باید در این خصوص با شریک زندگی خود به توافق برسد. در اکثر زوج ها یک نفر همواره خواهان رابطه بیشتری است و دیگری تمایل کمتری نشان می دهد

همچنین تمایل جنسی همواره یکنواخت و ثابت نخواهد بود. 

عوامل بسیاری بر تمایل جنسی تاثیر میگذارند از جمله:

 • استرس
 • داروها
 • شرایط روحی
 • تصویر بدن (تصویر ذهنی هر شخص از بدن خود)
 • تغییراتی همچون زایمان مرگ و یا مهاجرت یک عزیز

در صورتی که برای مدت کوتاهی میل جنسی شما کم شده پس عملا هیچ دلیلی برای نگرانی نخواهد بود و توضیح مناسب در خصوص این مشکل آن است که چگونه مدیریت رابطه جنسی در این تمایل اثر گذار است.

میزان رابطه جنسی لازم برای دستیابی به رضایت جنسی چقدر است؟

 به گفته نورمن لیندسی (Norman Lindsay) رابطه جنسی نه تنها اساس زندگی است بلکه دلیل آن هم میباشد. به نظر شما چه میزان رابطه جنسی لازم است تا از خیانت نارضایتی و بی تمایلی در روابط جلوگیری شود؟

خرسندی و رضایت در زندگی کاملا با زندگی جنسی سالم مرتبط است. در حالیکه ممکن است چنین به نظر برسد که هر چه رابطه جنسی بیشتر باشد زندگی بهتر خواهد بود اما در حقیقت مرحله ای در زندگی وجود دارد که در این دوره احساس رضایت و خرسندی کمتر می شود.

این تحقیق توسط انجمن هویت و روانشناسی اجتماعی منتشر شد و 30000 زوج در ایالات متحده به مدت 40سال مورد بررسی قرار گرفتند. طبق گفته محققان احتمالا داشتن هفته ای یکبار رابطه جنسی میتواند شما را به خرسندی و رضایت مورد نظرتان نزدیک کند.

به طور کلی رابطه جنسی بیشتر باعث افزایش شادی میشود اما لازم نیست هر روز رابطه جنسی داشته باشید. هر چه این رابطه بیش از یکبار در هفته باشد تغییر چندانی در میزان رضایت حاصل نمیشود.

البته این حقیقت نباید به بهانه ای تبدیل شود که رابطه جنسی بیشتری نداشته باشید. شاید شما و همسرتان بخواهید رابطه جنسی بیشتر و یا کمتری داشته باشید. نکته مهم این است که با تعامل با همسرتان به این موضوع پی ببرید که چه میزان سکس برای شما رضایت بخش است.

رابطه جنسی استرس را از بین میبرد و طرفین را به هم نزدیک تر میکند. توضیح علمی دقیقی در تایید گفته فوق وجود دارد :

رابطه جنسی باعث افزایش هورمون اوکسی توسین (هورمون عشق) میشود که به زوج ها در ایجاد اعتماد کمک میکند.

به گفته دکتر پتی بریتون اکسی توسین تمایل به متعهد بودن را افزایش می دهد و افزایش سطح این هورمون با احساس بخشندگی در ارتباط است. بنابراین اگر هر دو طرف خواهان رابطه جنسی بیشتری هستند میبایست این کار را انجام دهند.

کمبود میل جنسی و دلایل شایع در خصوص ازدواج بدون داشتن رابطه جنسی

اگر چه آمار زیادی درخصوص تعداد رابطه جنسی همسران وجود دارد زوج هایی نیز هستند که بدون داشتن رابطه جنسی ازدواج میکنند. متاسفانه بسیاری از افراد و گاها هر دو طرفین یک رابطه زناشویی تمایلی به رابطه جنسی ندارند و یا عاملی آن ها را از این رابطه باز میدارد.

بر اساس یافته های مجله نیوزویک 15تا 20 درصد از زوج ها ازدواج بدون رابطه جنسی (ازدواج بدون وصال) را تجربه میکنند که به معنای آن است که کمتر از 10 بار در سال رابطه دارند. نظرسنجی های دیگر نشان می دهند که حدود 2 درصد از زوج ها هیچ رابطه جنسی ندارند. البته این موضوع ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که کمبود میل جنسی فقط یکی از این عوامل است.

کمبود میل جنسی هم در مردان و هم در زنان دیده میشود هر چند در خانوم ها شایع تر است. طبق یافته های یک موسسه تحقیقاتی دیگر 20تا 30 درصد از آقایان یا میل جنسی ندارند و یا این میل در آنها بسیار کم است و 30 تا 50 درصد از خانوم ها نیز از نبود و یا کمبود این میل رنج می برند. محققان بر این عقیده اند که هر چه میزان رابطه بیشتر باشد تمایل به انجام مجدد آن نیز بیشتر میشود.

میانگین دفعات سکس در افراد متاهل تا حد زیادی توسط میل جنسی آنها مشخص میشود. به نظر میرسد برخی از افراد به صورت ذاتی با میل جنسی کم و یا زیاد متولد می شوند اما بسیاری از عوامل دیگر نیز در این موضوع نقش دارند. از جمله این عوامل میتوان به سابقه سواستفاده جنسی اختلاف در رابطه خیانت و خودداری از برقراری رابطه جنسی و کسالت اشاره کرد.

چگونگی افزایش رضایت جنسی در زندگی زناشویی

همه ما در زندگی خود فراز و نشیب هایی را پشت سر میگذاریم. شرایط استرس زایی همچون مهاجرت و یا تولد نوزادی جدید و یا بیماری ممکن است به طور موقت مانع از رابطه جنسی شود. 

نظرسنجی انجام شده توسط مجله Cosmopolitan نشان می دهد که کاهش تعداد دفعات رابطه جنسی صرف نظر از سن زوجین و مدت زمان سپری شده از ازدواج امری شایع است. اگر شما و همسرتان مدتی دچار کاهش ارتباط جنسی خود شده اید و به نظر میرسد که هیچ دلیلی برای این موضوع وجود ندارد صحبت با یک درمانگر جنسی (سکس تراپ) قطعا راهکار موثری میباشد. یک درمانگر جنسی حاذق میتواند به شما کمک کند تا هر دو به ریشه این مسئله پی ببرید که چرا رابطه شما دچار مشکل شده است و در این خصوص نیز با یکدیگر به توافق برسید.

علاوه بر سکس تراپی و درمان جنسی کتابهای بسیار خوبی در خصوص رابطه جنسی و ازدواج در بازار موجود هستند که شما و همسرتان میتوانید برای ایده گرفتن از آن ها استفاده کنید. چنانچه هر دوی شما شاغل و پرمشغله هستید و قصد دارید دوباره ارتباط میان خود را درست کنید بهتر است برای تعطیلات آخرهفته خوو برنامه ریزی کنید تا بتوانید ارتباط خودتان را احیا کنید.

آیا به دنبال راهکارهای مناسب برای برانگیختن اشتیاق خود در زندگی زناشویی هستید؟

6 نکته برای حفظ زندگی جنسی سالم

1. به جای کمیت و تعداد سکس کیفییت آن را در نظر داشته باشید

رضایت جنسی در تاهل در اثر کیفیت رابطه جنسی و تکرار آن حاصل میشود. نکته قابل توجه کیفیت رابطه جنسی به جای کمیت آن است و درک این نکته به شما کمک می کند تا به چالش های مربوط به ازدواج و سکس غلبه کنید.

به خاطر داشته باشید که سلامت زندگی جنسی خود را بر اساس معیار کیفیت رابطه های جنسی خود بسنجید نه بر اساس کمیت آن.

کیفیت رابط جنسی از طریق راهکارهای زیر حاصل میشود:

 • گفتگو درخصوص موقعیت های جنسی که باعث رضایت طرفین می شود
 • صبحت در خصوص نیاز های جنسی
 • انجام رابطه جنسی دهانی (اورال سکس)
 • تحریک اندام های تناسلی
 • بوسیدن و نوازش کردن
 • دانستن تمایلات جنسی همسر

2. رابطه جنسی از پیش برنامه ریزی شده می تواند در بهبود زندگی شما موثر باشد

بسیاری از محققان پیشنهاد میکنند که برای داشتن رابطه جنسی برنامه ریزی کنید. اگر چه ممکن است این موضوع کمی ایده آل گرایانه به نطر برسد اما پس از آنکه از این روش استفاده کردید متوجه نقش این روش در افزایش رضایت مندی در زندگی جنسی خود خواهید شد.

سکس برنامه ریزی شده نشان دهنده آن است که این موضوع برای شما اهمیت بسیاری دارد. زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند معمولا برای رابطه جنسی خود برنامه ریزی میکنند. دکتر مگان فلسینگ درمانگر جنسی زوجین را تشویق میکند تا در خصوص لحظات صمیمی که با یکدیگر دارند برنامه ریزی کنند. با این حال تنها مشکل سکس برنامه ریزی شده آن است که هیچ کدام از طرفین نمیدادند که در آن زمان چه احساسی خواهند داشت و نميتوانند خود را وادار به برانگیختگی جنسی نمایند اما میتوانند شرایطی را فراهم نمایند که رابطه بیشتری داشته باشند.

3. منفی بافی در خصوص زندگی زناشویی خود را متوقف کنید.

اگر کیفیت رابطه شما پایین است این موضوع میتواند از دلایل کم بودن تعداد دفعات سکس نیز باشد. رابطه جنسی همچون گره ای میباشد که زوج ها را به هم پیوند میدهد. اگر دچار کاهش میل جنسی شده اید بررسی کنید که آیا این موضوع به دلیل منفی بافی شما در خصوص ازدواجتان همسرتان و یا خودتان میباشد.

دیدگاه منفی شما در خصوص ازدواجتان میتواند زندگی شما را در سراشیبی سقوط قرار دهد. تمرین برای مثبت اندیشی در خصوص شریک زندگی خود جلوگیری از مقایسه های ناعادلانه و خودداری از ابراز احساسات منفی از عوامل موثر در بهبود ارتباط شما و همسرتان میباشد. چنانچه در خصوص رابطه جنسی خود دچار منفی نگری شده اید وقت خود را صرف انجام کاری سازنده در راستای آن نمایید. سخت نگیرید و با تمرکز بر روی آنچه که دوست دارید به جاذبه جنسی خود بپردازید.

انرژی خود را صرف نکات مثبت و مورد علاقه تان کنید. هر روز خود دوستی و خود مراقبتی را تمرین کنید. یک مدل موی جدید را امتحان کنید کمد لباستان را مرتب کنید و لوازم آرایش جدید بخرید.کمی تغییر کنید تا توجه همسرتان را جلب نمایید.

4. اسرار خود را حفظ کنید

شاید این نکته درنظرتان عجیب باشد که نباید همه چیز را در مورد خودتان به شریک زندگیتان نشان دهید بلکه باید به تدریج با آشکار کردن ابعاد مختلف شخصیتتان او را شگفت زده کنید.

به همین ترتیب هم لازم نیست که همه چیز را در خصوص همسرتان بدانید. بگذارید تا با آشنایی تدریجی با ویژگی های شخصیتی و خواسته های وی شما نیز شگفت زده شوید.

5. در جهت بهبود رابطه خود تلاش کنید

تعیین قرار های عاشقانه برای هر دوی شما خوشحال کننده است. در این قرار ها بوسیدن یکدیگر را فراموش نکنید. بوسه راهکاری بی نظیر برای بروز تمایل جنسی شما نسبت به همسرتان است. گونه ها و کمر همسرتان را نوازش کنید و هنگامی که او را میبوسید دست هایش را در دستان خود بگیرید. 

6. از سرزنش کردن یکدیگر دست بردارید

یکدیگر را سرزنش نکنید و برای بهبود اوضاع مسئولیت پذیر باشید. همچنین به خاطر داشته باشید که یک درمانگر جنسی ماهر می تواند به شما در درک چگونگی بهبود امور زندگی از جمله زندگی جنسی کمک کند. اگر چه آمار زیادی در خصوص تعداد دفعات رابطه جنسی طبیعی در مورد زوج ها وجود دارد اما در واقعیت هیچ تعریف مشخصی از دفعات سکس طبیعی وجود ندارد

حتما به خاطر داشته باشید که روحیات هر زوج با دیگری متفاوت است پس تعیین تعداد دفعات سکس طبیعی شما بر عهده خودتان است.