راهنمای ۳۰ روزه آماده سازی بدن برای اقدام به بارداری

Positive result pregnancy test kit and knees,close

فهرست مطالب

مقدمه

شما آماده بچه دارشدن هستید. به شما تبریک میگوئیم! تصمیم بگیرید که آیا میخواهید یک بچه که رویداد مهمی در زندگی تان است را به وجود بیاورید یا نه. اما آیا بدنتان آمادگی بارداری دارد؟ چگونه باید اقدام به بارداری کنید؟ در ادامه فهرستی از کارهایی تهیه کرده ایم که باید در ماه های آینده انجام دهید تا برای بارداری آماده شوید.

مقاله هر آنچه که میخواهید در مورد بارداری بدانید را بخوانید.

هفته اول

روز اول: روش های جلوگیری از بارداری را متوقف کنید

اگر می‌خواهید اقدام به بارداری کنید، باید هر روشی که برای جلوگیری به کار می بردید را کنار بگذارید. بلافاصله بعد کنار گذاشتن بعضی از روش های جلوگیری مثل قرص های ضد بارداری، میتوانید اقدام به بارداری کنید. درحقیقت، بسیاری از زنان در مدت دو هفته بعد از قطع مصرف قرص، پریود میشوند. سیکل اقدام به بارداری همزمان با شروع دوره پریودی تان میباشد. بعضی از زنان بلافاصله بچه دار میشوند اما برای بعضی ها ممکن است چند ماه طول بکشد.

روز دوم: مصرف مولتی ویتامین را شروع کنید

بارداری یعنی افزایش مصرف مواد مغذی. با افزایش مصرف مولتی ویتامین، هر کمبودی در بدنتان را جبران کنید. بهتر است از ویتامین های بارداری که مخصوص این دوران آماده شده و احتیاجات بدنتان را در طی بچه دارشدن تأمین میکند، استفاده کنید. اکنون با شروع مصرف این ویتامین ها، در اوایل بارداری کمبود مواد مغذی نخواهید داشت. همچنین میتوانید انواع مختلفی از این ویتامین ها را امتحان کنید تا ببینید کدام یک از آنها با بدنتان سازگارتر است.

روز سوم: فولیک اسید را به رژیم غذایی تان اضافه کنید

علاوه بر مصرف ویتامین های بارداری، ممکن است برای جلوگیری از نقص لوله عصبی در اوایل بچه دارشدن، به فولیک اسید اضافی یا فولات اضافی نیاز پیدا کنید. روزانه حداقل ۸۰۰-۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید مصرف کنید. بسیاری از ویتامین های بارداری که بدون نسخه تهیه میشوند این مقدار را تأمین میکنند. برچسب روی داروها را بخوانید. زمانی که بچه دار شدید احتمالا پزشکتان داروهایی که حاوی مقدار بیشتری فولیک اسید هستند را برایتان تجویز میکند.

روز چهارم: غذاهای سالم بخورید

شما میتوانید بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیازتان را از راه رژیم غذایی سالم، بدست آورید. از خوردن همه غذاها به جز غذاهای فرآوری شده، لذت ببرید. اگر توانایی مالی دارید، ممکن است بخواهید میوه و سبزیجات ارگانیک بیشتری در رژیم غذایی تان داشته باشید تا مصرف مواد سمی را محدود کنید.

روز پنجم: ورزش

حداقل ۵-۴ بار ورزش در هفته از دیگر روشهای خوب آمادگی برای اقدام به بارداری میباشد. سعی کنید حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت متوسط و حداکثر ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته داشته باشید. همانطور که روی مبل نشسته اید شروع کنید، کارهای آهسته ای مثل راه رفتن به سمت در خروجی مقابلتان انجام دهید. اولین بار با ۱۵-۱۰ دقیقه شروع کنید و کم کم این مسیر را برای مدت زمان بیشتری طی کنید.

اگر میخواهید فعالیت های چالش برانگیزتری انجام دهید، میتوانید فعالیت های پرانرژی تر مثل آهسته دویدن، دوچرخه سواری یا پیاده روی در مسیر سربالایی را امتحان کنید. انجام ورزش بیشتر، فواید بیشتری برای سلامتی تان دارد. اگر هنوز هم نسبتا فعال هستید و انرژی دارید، میتوانید ۳۰۰-۱۵۰ دقیقه فعالیت در هفته داشته باشید.

مقاله ۱۰ نکته عالی در خصوص سلامتی و تناسب اندام بانوان را بخوانید.

روز ششم: چکاپ انجام دهید

انجام چکاپ سالیانه باعث میشود تا قبل از پیشرفت بیماری ها و مشکلاتتان، متوجه آنها شوید. مخصوصا زمانی که برای بچه دارشدن و اقدام به بارداری آماده میشوید، انجام چکاپ اهمیت زیادی دارد. پزشکتان شما را معاینه خواهد کرد و احتمالا برای بررسی میزان کلسترول و دیگر موارد، برایتان آزمایش خون درخواست میکند. با این بررسی شما میتوانید هر نگرانی دیگری که درمورد سلامتی تان دارید را هم بررسی و رفع کنید.

روز هفتم: واکسیناسیونتان را بررسی کنید

این چکاپ و ملاقات با پزشک همچنین فرصت خوبی است که واکسن هایی مثل کزاز، سرخچه و … که عقب افتاده اند را بزنید. واکسیناسیون به سالم نگه داشتن بدنتان و حفاظت از شما کمک میکند.

هفته دوم

روز هشتم: نزد پزشکتان برای پیش از بارداری مراجعه کنید

با توجه به عواملی مثل سن، مشکلات بارداری قبلی و … ممکن است نیاز داشته باشید که قرار ملاقات پیش از موعدی را با مامای خود داشته باشید. بعضی از بخش های این معاینات ممکن است با وضعیت جسمانی تان در ارتباط باشد. بنابراین اگر هر سوالی مخصوصا در مورد بچه دارشدن دارید، بپرسید. در این قرار ملاقات هرگونه نگرانی که دارید باید رفع شود، از غربالگری بیماری های منتقله جنسی گرفته تا غربالگری آمادگی بارداری.

روز نهم: سیکل پریودی تان را دنبال کنید

چه جلوگیری از بارداری انجام میدادید، چه انجام نمیدادید، اکنون زمان آن رسیده که در دوره سیکلتان، رابطه جنسی برقرار کنید. اقدامات مربوط به باروری را به دوره پنجره باروری محدود کنید تا زودتر بچه دار شوید (در زمان پنجره باروری، رابطه جنسی بیشتری داشته باشید). علاوه براین، دانستن سیکل پریودی تان به شما کمک میکند تا اگر سیکلتان تمام شد، متوجه شوید یا باید علائمی داشته باشید ( مثل لکه بینی، دوره نامنظم و …).

به سادگی میتوانید دوره سیکل پریودی تان را اندازه بگیرید، اینگونه که ماه به ماه، زمان شروع تا پایان دوره پریودی تان را اندازه بگیرید و آنرا یادداشت کنید، همچنین میتوانید هر چیز دیگری مثل خونریزی نامنظم یا لکه بینی را هم یادداشت کنید. به طور متوسط، دوره چرخه قاعدگی حدود ۲۸ روز است، اما دوره قاعدگی طبیعی و بدون مشکل بین ۳۵-۲۱ روز متغیر است. اپلیکیشن های زیادی وجود دارند که به شما کمک میکنند به خوبی سیکل پریودی تان را اندازه بگیرید.

روز دهم: مصرف مواد سمی را محدود کنید

مقدار بالای مواد سمی میتواند برای رشد جنین خطرناک باشد. سعی کنید با توجه به پیشنهادات رایجی که در ادامه معرفی شده اند، مصرف مواد مضر و سمی را کاهش دهید:

 • از رایحه های مصنوعی دوری کنید.
 • از ظروف پلاستیکی فاقد بیسفول ای BPA، استفاده کنید.
 • محصولات خانگی و مراقبت شخصی عاری از مواد شیمیایی را برای مصرف انتخاب کنید.
 • محصولات آرایشی خاصی را کنار بگذارید

در ادامه کارهای دیگری معرفی شده اند که از امروز میتوانید انجامشان دهید:

 • از مستخدمان خانه تان بخواهید که از آب و سرکه برای تمیز کردن خانه استفاده کنند.
 • غذاهای ارگانیک بخورید.
 • از شوینده های عطری برای شستن لباسها استفاده نکنید.
 • محصولات آرایشی حاوی پارابن، سدیم لورت سولفات و جیوه را دور بیاندازید.
 • غذاهای تازه را به غذاهای کنسروشده حاوی BPA، ترجیح دهید.

روز یازدهم: ورزش های کاهش دهنده اضطراب انجام دهید.

 انجام ورزش های کاهنده اضطراب قبل از اقدام به بارداری به شما در دوران بارداری و در اولین سال بیقراری های نوزادتان، کمک میکند. آیا اضطراب دارید؟ سعی کنید پیاده روی آرامی داشته باشید، ورزش هایی با انجام دم و بازدم عمیق انجام دهید، یا هر کار دیگری که موجب سرحال شدنتان شود.

روز دوازدهم: تمرینات یوگا انجام دهید

یوگا فواید زیادی برای بارداری تان دارد. انجام تمرینات منظم یوگا به کاهش نگرانی ها و هیجاناتتان کمک میکند، همچنین با انجام تمرینات کششی، بدنتان را مقاوم کرده و برای اقدام به بارداری آماده میشوید. به دنبال تمرینات یوگای مربوط به بارداری یا انواع دیگر یوگا که برای وضعیتتان پیشنهاد میشود، بگردید.

روز سیزدهم: به دندانپزشکی مراجعه کنید

زمانی که در حال انجام چکاپ های مختلف هستید، بهتر است نگاهی به دندان هایتان هم بیاندازید. در زمان بچه دارشدن، هورمونهای بدنتان بر لثه و دندان هایتان تأثیر میگذارند. عادت های خوب  قبل بارداری مثل مسواک زدن، میتواند به جلوگیری از خالی شدن دندان و التهاب لثه کمک کند.

روز چهاردهم: مصرف دخانیات، الکل، و مواد مخدر را ترک کنید

کارهایی مثل سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل میتواند به دلایل زیادی برای جنین مضر باشد. کشیدن سیگار، جنین را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار داده و منجر به انسداد جریان خون یا ممکن است حتی منجر به زایمان زودرس شود.

نوشیدن الکل، جنین را در معرض خطر سندرم جنین الکلی قرار میدهد. مصرف مواد مخدر (هروئین، کوکائین، شیشه، ماریجوانا و..) غیرقانونی است، همچنین میتواند منجر به نقص جنین، سقط جنین، یا تولد نوزاد مرده شود.

روز پانزدهم: رابطه جنسی برقرار کنید

ازابتدا سعی کنید که رابطه جنسی را به کار عادی و روزمره تان تبدیل نکنید. گاهی اوقات برای سرگرمی رابطه جنسی داشته باشید. بی اختیار و مشتاق باشید. علاوه بر همه این ها، روشهای نزدیکی برای بارداری را امتحان کنید. با بعضی از عادات عشق ورزی، رابطه تان را تقویت کنید. اگر مشکل مشخصی درمورد باروری تان ندارید، درمورد تنظیم روابط جنسی تان نگران نباشید. درعوض، در زمان سیکلتان، رابطه جنسی مکرر و بدون جلوگیری داشته باشید.

مقاله ۳۵ توصیه به زن و شوهرها برای داشتن رابطه ای پرشور را بخوانید.

هفته سوم

روز شانزدهم: وزنتان را کنترل کنید

آیا شاخص توده بدنتی تان را میدانید چند است؟ احتمالا پزشکتان در زمان چکاپ، عدد شاخص توده بدنتی تان را محاسبه میکند. اگر شاخص توده بدنتی تان، اضافه وزن یا نوعی چاقی را نشان میدهد، با پزشکتان درمورد راهکارهای مناسب برای کاهش وزن، صحبت کنید و اگر شاخص توده بدنی تان کمبود وزن را نشان میدهد هم با پزشکتان صحبت کنید.

روز هفدهم: سابقه پزشکی خانوادگی تان را جمع آوری کنید

عوامل ژنتیکی که ریشه در شجره نامه خانوادگیتان دارند، سلامت جنین را تحت تأثیر قرار میدهند. بهتر است قبل از بچه دارشدن، از پدر و مادرتان یا دیگر بستگانتان درمورد سابقه ی هر بیماری ژنتیکی، سوأل بپرسید. این مسأله درمورد همسرتان هم صدق میکند. آیا چیزی را متوجه نشده اید؟ میتوانید قرار ملاقاتی با یک مشاور ژنتیک داشته باشید تا درمورد نگرانی هایتان و آزمایش های بیشتر، با او مشورت کنید.

روز هجدهم: درمورد داروهایی که مصرف میکنید با پزشکتان صحبت کنید

به پزشکتان بگوئید که قصد بچه دارشدن دارید تا نگاهی به نسخه ها، داروها، و هرچیز دیگری که مصرف میکنید، بیاندازد. مصرف بعضی از این داروها در زمان بارداری خطرناک است.

روز نوزدهم: برای خشونت های خانگی درخواست کمک کنید

اگر هرخشونتی را در خانه متحمل میشوید که ممکن است سلامت شما یا سلامت جنینتان را در معرض خطر قرار دهد، مركز اورژانس اجتماعي سازمان مناسبی برای کمک به شماست. کافی است با شماره 123 تماس بگیرید.

روز بیستم: خواب کافی داشته باشید

بسیاری از پدر و مادرها بعد از بدنیا آمدن نوزادشان، نمیتوانند به خوبی قبل بخوابند. اما در دوران بارداری خوابیدن میتواند وسوسه کننده باشد. تا جایی که میتوانید در دوران بارداری بخوابید.

روز بیست و یکم: مصرف کافئین را محدود کنید

آیا مقدار زیادی قهوه یا دیگر نوشیدنی های حاوی کافئین میخورید؟ میزان توصیه شده کافئین دریافتی خانم های باردار، روزانه حداکثر ۵۰ گرم میباشد. اگر اخیرا بیش از این مقدار کافئین را مصرف کرده اید، سعی کنید کم کم مصرف آنرا قطع کنید.

روز بیست و دوم: مقدار زیادی آب بنوشید

درصد بالایی از بدنتان، حدود ۶۰ درصد آن از آب تشکیل شده است. برای حفظ سلامتی مطلوب بدنتان، سعی کنید بدنتان آب کافی داشته باشد. خانم ها باید ۹ لیوان آب در روز بنوشند. زمان بچه دارشدنتان این مقدار را افزایش دهید. از پزشکتان راهنمایی بگیرید.

روز بیست و سوم: درمورد نحوه بچه دارشدنتان آگاهی پیدا کنید

با مطالعات زیاد درمورد ضروریات بارداری، شانس بچه دارشدنتان را افزایش دهید. سازمان تنظیم خانواده، منابع و اطلاعات زیادی برای آگاهی از نحوه بچه دارشدن، فراهم کرده و در اختیار شما قرار داده است. برای شروع باید در زمان پنجره باروری، رابطه جنسی داشته باشید؛

بنابراین اسپرم میتواند از قبل یا وقتی که به تازگی وارد بدنتان شد، خودش را به تخمک برساند. تخمک بارورشده از آنجا به سمت لوله فالوپ حرکت میکند و باید برای بچه دارشدن، در رحم لانه گزینی کند. نیمی ازتمام تخمک های بارورشده، لانه گزینی نمیکنند و طی چرخه قاعدگی دفع میشوند.

مقاله چه مدت طول می کشد تا باردار شوید را بخوانید.

هفته چهارم

روز بیست و چهارم: از همسرتان هم بخواهید چکاپ انجام دهد

اگرچه بیشتر بارداری های سالم به زنان بستگی دارند اما بهتر است مردان هم چکاپ شوند. حدود ۳۰ درصد از موارد نازایی ها به مردان برمیگردند.

از این موارد در مورد مردان اطمینان حاصل کنید:

 • انجام چکاپ
 • خوردن غذای مناسب
 • ورزش
 • نکشیدن سیگار و مصرف نکردن دیگر مواد مخدر
 • محدود کردن مصرف الکل

روز بیست و پنجم: سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کنید

در زمان بچه دارشدن، بیشتر درمعرض سرماخوردگی، آنفولانزا و دیگر بیماری ها قرار میگیرید. با استراحت کردن و داشتن رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها و مصرف ویتامین ث، به سیستم ایمنی بدنتان بیشتر کمک کنید.

روز بیست و ششم: از باید و نباید ها آگاهی داشته باشید

موارد زیادی وجود دارند که باید از آنها اطلاع داشته باشید، مثلا اینکه چه چیزهایی یا کارهایی در زمان بارداری خطر دارند یا ندارند. بعضی از آنها از نظر علمی ثابت نشده اند. موارد دیگری برای رشد جنین بسیار مهم هستند. موضوعات جدید بحث چیست؟ اینکه از خوردن چه غذاهایی در زمان بچه دارشدن اجتناب شود. زنان باردار احتمالا ۱۰ برابر بیشتر از افراد بالغ سالم، باکتری لیستریا را از غذاهای آلوده دریافت میکنند. برچسب روی غذاهای مورد علاقه تان را بخوانید تا مطمئن شوید پاستوریزه هستند.

روز بیست و هفتم: راه حلی برای کارکردن در زمان بارداری پیدا کنید

شغلتان ممکن است فیزیکی باشد یا به حرکت های خطرناک نیاز داشته باشد. بلند کردن بار سنگین، ایستادن طولانی مدت، و خم کردن کمر ممکن است منجر به بی نظمی پریودی، مشکلات باروری یا سقط جنین شود. درمورد نگرانی هایتان با پزشکتان صحبت کنید تا پیشنهاداتی برای شغلتان و کارهایی که انجام میدهید، به شما ارائه دهد. درزمان بچه دارشدن، از بلند کردن بار سنگین از روی زمین، گذاشتن بار روی سر و و خم شدن مکرر، یا دولاشدن زیاد، خودداری کنید.

روز بیست و هشتم: انجام کارهای خطرناک

 در زمان بارداری، بسیاری از فعالیت ها برای شما یا برای رشد جنینتان خطرناک هستند. قبل از بچه دارشدن، آخرین دوره های چتربازی هایتان را بگذرانید، یا آخرین ترن هوایی تان را سوار شوید، چون در بچه دارشدن اجازه انجام چنین کارهایی را ندارید. شروع ناگهانی، توقف، و دیگر ضربه های تکان دهنده از فعالیت های اضافی، ممکن است منجر به جداشدن زودتر جفت (کولمان جفت) شود.

روز بیست و نهم: پوشش بیمه تان را بررسی کنید

بررسی پوشش بیمه سلامت قبل بارداری، نکته بسیار مهمی است. سالانه تقریبا یک میلیون نفر بدون انجام مراقبت های کافی در دوران بارداری، زایمان میکنند. این زنان نسبت به زنانی که در بارداری شان ویزیت های منظم دارند، احتمال اینکه نوزادانی با وزن کم به دنیا بیاورند ۳ برابر بیشتر است و احتمال اینکه نوزادانی مرده به دنیا بیاورند، ۵ برابر بیشتر است.

روز سی ام: با همسرتان صحبت کنید

ممکن است در اولین سیکل اقدام بارداری تان، بچه دار شوید، اما برای اغلب  زن و شوهر ها مدت زمان بیشتری طول میکشد تا نشانه مثبتی از بارداری ببینند. قبل از اینکه اقدام به بارداری کنید، با همسرتان رک و روراست باشید. با صحبت کردن درمورد هر مشکل یا ناامیدی که درمورد بچه دارشدن را دارید، روابط بینتان را سالم نگه دارید.

نتیجه

زمانی که بخواهید فرد جدیدی را به خانواده تان اضافه کنید، باید درمورد موارد زیادی فکر کنید. اما با کمی آمادگی میتوانید بارداری سالمی داشته باشید.

مقاله علائم اولیه بارداری را بخوانید.

nima: