علائم اولیه بارداری – ۱۵ نشانه که خبر از بارداری شما می‌دهد

خلاصه

باوجود اینکه تست های بارداری و سونوگرافی تنها راه تشخیص بارداری هستند، اما علائم و نشانه هایی وجود دارند که میتوانید به آنها توجه کنید. به تأخیرافتادن پریودی، تنها نشانه ی اوایل بارداری نیست. خستگی، حساسیت به بوها و حالت تهوع صبحگاهی هم از علائم اولیه بارداری هستند.

مقاله هر آنچه که میخواهید در مورد بارداری بدانید را بخوانید. 

شروع بروز علائم اولیه بارداری چه زمانی است؟

گرچه ممکن است عجیب به نظر برسد اما اولین هفته بارداری تان براساس تاریخ آخرین دوره پریودی تان میباشد. آخرین دوره قاعدگی به عنوان اولین هفته بارداری درنظر گرفته میشود، حتی اگر واقعا باردار نبوده باشید. تاریخ احتمالی زایمان هم با استفاده از تاریخ اولین روز از آخرین دوره پریودیتان محاسبه میشود. به همین دلیل، اولین هفته هایی که هیچ علائمی نداشتید هم جزو ۴۰ هفته بارداری تان محسوب میشوند.

علائم و نشانه ها بازه زمانی (از زمان پریودی به تأخیر افتاده)
لکه بینی و گرفتگی عضلانی هفته ۴-۱
تأخیر پریودیهفته ۴
خستگیهفته ۵ یا ۴
حالت تهوع و استفراغهفته ۶-۴
سوزش یا درد در سینه هاهفته ۶-۴
دفع ادرار مکررهفته ۶-۴
نفخهفته ۶-۴
حالت تهوعهفته ۶-۵
تغییرات خلق و خوهفته ۶
تغییر دمای بدنهفته ۶
فشار خون بالاهفته ۸
خستگی شدید و سوزش سر دلهفته ۹
ضربان قلب تندترهفته ۱۰-۸
تغییرات در سینه و نوک سینههفته ۱۱
آکنههفته ۱۱
اضافه وزن قابل توجههفته ۱۱
گل انداختن صورتهفته ۱۲

۱- لکه بینی و گرفتگی عضلانی در اوایل بارداری

از هفته ۴-۱، همه اتفاقات در سطح بافت سلولی رخ میدهد. تخمک بارورشده به یک بلاستوسیت (توده سلولی پر از مایعات) تبدیل میشود که اندام ها و بخش های بدن نوزاد در آن شکل میگیرند. حدود ۱۴-۱۰ روز (۴ هفته) بعد لقاح، بلاستوسیت در غشاء داخلی رحم (پوشش رحم) لانه گزینی میکند. این عمل موجب خونریزی ناشی از لانه گزینی میشود که ممکن است با خونریزی پریودی اشتباه گرفته شود. در ادامه به بعضی از نشانه های خونریزی ناشی از لانه گزینی، اشاره شده است:

 • رنگ: رنگ هر دفعه از خونریزی ممکن است صورتی، قرمز، یا قهوه ای باشد.
 • خونریزی: خونریزی معمولا با دوره منظم پریودی تان مقایسه میشود. با تمام شدن لکه بینی، خونریزی آغاز میشود.
 • درد: درد معمولا خفیف، معمولی تا شدید است. طبق بررسی بر روی ۴۵۳۹ زن، ۲۸ درصد از زنان گفته اند که لکه بینی و خونریزی شان همراه با درد بوده است.
 • حادثه ضمنی: خونریزی لانه گزینی احتمالا کمتر از سه روز طول میکشد و نیازی به درمان ندارد.

از کشیدن سیگار، مصرف الکل یا مواد مخدر غیرمجاز خودداری کنید، چون موجب خونریزی شدید میشوند.

مقاله راهنمای کامل لکه بینی در بارداری را بخوانید.

۲- به تأخیرافتادن پریود در اوایل بارداری

با کامل شدن مرحله لانه گزینی، بدنتان شروع به تولید گنادوتروپین جفتی انسان میکند. این هورمون در نگه داشتن جنین به بدن کمک میکند. همچنین آزاد شدن ماهیانه تخمک های بالغ از تخمدان ها را متوقف میکند.

چهار هفته بعد لانه گزینی، دوره پریودی بعدیتان را از دست میدهید. اگر دوره پریودی نامنظم دارید، برای اطمینان یک تست بارداری انجام دهید. بیشتر بیبی چک ها به محض اینکه هشت روز از به تأخیرافتادن پریودی تان بگذرد، میتوانند این هورمون را نشان دهند. بیبی چک میتواند با مشخص کردن سطح هورمون گنادوتروپین جفتی در ادرارتان، بارداری تان را تشخیص دهد.

توصیه ها

 • برای اطمینان از بارداری تان، تست بارداری دهید.
 • اگر جواب تست مثبت بود، با ماما یا پزشکتان تماس بگیرید تا اولین قرار ملاقات دوره بارداری تان را برنامه ریزی کنند.
 • اگر هر دارویی مصرف میکنید، با پزشکتان مشورت کنید که آن دارو خطری برای رشد جنینتان نداشته باشد.

مقاله 8 دلیل ممکن برای به تاخیر افتادن عادت ماهیانه را بخوانید.

۳- افزایش دمای بدن در زمان بارداری

افزایش دمای بدن ممکن است از علائم اولیه بارداری باشد. حرارت درونی بدنتان به راحتی در زمان ورزش کردن یا در هوای گرم نیز افزایش پیدا میکند. در زمان بارداری باید مقدار بیشتری آب بنوشید و با احتیاط ورزش کنید.

۴- خستگی در اوایل بارداری

در هر زمانی از بارداری تان ممکن است شدت خستگی تان بیشتر شود، که از  علائم اولیه شایع بارداری است. سطح هورمون پروژسترون تان افزایش پیدا کرده و منجر به احساس خواب آلودگی میشود.

توصیه ها

 • در اولین هفته های بارداری ممکن است حس خستگی داشته باشید. سعی کنید خواب کافی داشته باشید.
 • سرد نگه داشتن اتاقتان به شما کمک میکند. دمای بدنتان در اولین مراحل بارداری ممکن است بالا باشد.

۵- افزایش ضربان قلب در اوایل بارداری

طی هفته های ۱۰-۸ بارداری، ضربان قلبتان تندتر و با شدت بیشتری شروع به تپش میکند. تپش قلب و بی نظمی ضربان قلب، در زمان بارداری شایع  بوده و معمولا هم به خاطر هورمون ها میباشد. در بارداری ممکن است به خاطر جنینتان، افزایش جریان خون داشته باشید. درحقیقت قبل بارداری باید بررسی ها انجام شود اما اگر بیماری زمینه ای قلبی داشتید، پزشکتان با پائین آوردن مقدار مصرف داروهایتان، به شما کمک میکند.

۶- تغییرات اولیه در سینه ها : رشد، درد، سوزش

طی هفته های ۶-۴، تغییراتی در سینه ایجاد میشود. تغییرات هورمونی منجر به حساس شدن و ورم کردن سینه ها میشود و احتمالا چند هفته بعد آن که بدنتان نسبت به تغییرات هورمونی سازگاری پیدا کند، این علائم اولیه بارداری هم از بین میروند. 

تغییرات در سینه و نوک سینه حدود هفته یازدهم بارداری ایجاد میشوند. هورمون ها منجربه ادامه رشد سینه هایتان میشوند. ناحیه دور نوک سینه هم ممکن است تغییراتی مثل تیره شدن رنگ و بزرگ تر شدن داشته باشند. اگرقبل بارداری تان دردهایی در ناحیه سینه همراه با جوش زدن داشتید، ممکن است دوباره جوش بزنید.

توصیه ها

 • با استفاده از سوتین های راحت مخصوص حاملگی، دردهای سینه هایتان را آرام کنید. اغلب، راحت ترین سوتین ها از جنس کتان و بدون فنر هستند.
 • از سوتین هایی استفاده کنید که سگگ های آن جای اضافی برای بزرگترشدن بند آن داشته باشند تا سینه هایتان بتوانند در ماه های آینده به راحتی رشد کنند.
 • سوتین هایی بخرید که اندازه تان باشد و به نوک سینه تان فشار وارد نکند.

۷- تغییرات خلق و خو در اوایل بارداری

در زمان بارداری، سطح هورمون های پروژسترون و استروژن زیاد میشود که این افزایش هورمون ها میتواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و شما را نسبت به حالت معمول، حساستر و واکنش پذیرتر کند. نوسانات خلق و خو در بارداری، یکی از علائم شایع اولیه بارداری است و ممکن است منجر به احساس افسردگی، زودرنجی، اضطراب، و یا سرخوشی شود.

۸- بی اختیاری و دفع ادرار مکرر در اوایل بارداری

در زمان بارداری، بدن مقدار پمپاژ خون را افزایش میدهد که در این صورت، کلیه مایعات بیشتری نسبت به قبل تولید کرده و منجر به جمع شدن مایع بیشتری در مثانه تان میشود. هورمون ها هم نقش زیادی در سلامت مثانه تان دارند. ممکن است دفعات بیشتری به دستشوئی بروید و به طور مکرر یا اتفاقی، دفع ادرار کنید.

توصیه ها

 • روزانه حدود ۳۰۰ میلی لیتر (کمی بیشتر از یک لیوان) مایعات اضافی مصرف کنید.
 • برای جلوگیری از بی اختیاری، دفعات دستشوئی رفتنتان را با دقت برنامه ریزی کنید.

۹- نفخ و یبوست در اوایل بارداری

ممکن است شبیه علائم دوره پریودی، در دوره بارداری هم نفخ داشته باشید. تغییرات هورمونی که میتوانند عملکرد دستگاه گوارش را کند کنند، ممکن است منجر به نفخ شوند. در نتیجه ممکن است دچار یبوست شوید. یبوست میتواند احساس نفخ شکمی را هم زیاد کند.

۱۰- حالت تهوع صبحگاهی و استفراغ در اوایل بارداری

حالت تهوع معمولا در هفته های ۶-۴ بیشتر میشود. اگرچه به آن حالت تهوع صبحگاهی میگویند اما میتواند در هر ساعتی از شبانه روز اتفاق بیافتد. هنوز علت دقیق حالت تهوع، مشخص نشده است اما هورمون ها میتوانند مؤثر باشند. طی سه ماهه اول بارداری، بسیاری از زنان حالت تهوع های کم تا زیاد دارند. ممکن است در پایان سه ماهه اول بیشترهم بشود اما اغلب وقتی که وارد سه ماهه دوم میشوند، حالت تهوع کمتر میشود.

توصیه ها

 • برای جلوگیری از حالت تهوع های صبحگاهی، یک بسته بیسکوئیت نمکی کنار تختتان بگذارید و صبح ها قبل از بلند شدن از روی تخت، کمی از آنها بخورید.
 • با نوشیدن مقدار زیادی آب، به هیدراته ماندن بدنتان کمک کنید.
 • اگر نمیتوانید مایعات و غذاها را دربدنتان نگه دارید، با پزشکتان تماس بگیرید.

مقاله آیا لکه بینی بعد از پریود می‌تواند نشانه بارداری باشد را بخوانید.

۱۱- گیجی و فشار خون بالا در اوایل بارداری

در بیشتر موارد، فشارخون بالا یا نرمال در اولین مراحل بارداری، کاهش میابد. از آنجایی که رگ های خونی گشاد میشوند، ممکن است منجر به حس گیجی شود. تشخیص فشارخون بالا در اثر بارداری، بسیار مشکل است. تقریبا تمام موارد افزایش فشارخون در مدت بیست هفته اول بارداری، نشان دهنده بیماری های زمینه ای میباشد. ممکن است در اوایل بارداری بیشتر شود اما احتمال اینکه از قبل وجود داشته باشند هم هست. پزشکتان در اولین قرار ملاقات، فشارخونتان را میگیرد تا به شما کمک کند که فشار خونتان به میزان نرمال برسد.

توصیه ها

 • اگر تا به حال امتحان نکرده اید، ورزش های مخصوص بارداری را انجام دهید.
 • نحوه فشارخون گرفتن به طور منظم را یاد بگیرید.
 • از پزشکتان درمورد رژیم غذایی شخصی تان راهنمایی هایی برای کمک به کاهش فشارخون، بگیرید.
 • آب کافی بنوشید و به طور منظم غذا بخورید تا حس گیجی نداشته باشید. روش کمک کننده دیگر هم آرام بلند شدن از روی صندلی است.

۱۲- حساسیت به بوها و تنفر از غذاها در اوایل بارداری

یکی دیگر از علائم اولیه بارداری، حساسیت به بوها میباشد و اکثرا خود زنان متوجه آن میشوند. دلایل علمی بسیار کمی درمورد حساسیت به بوها در سه ماهه اول بارداری وجود دارد. اما میتواند موضوع مهمی باشد، چون حساسیت به بوها ممکن است محرکی باشد که منجربه حالت تهوع و استفراغ شود. حتی ممکن است منجر به تنفر و بی میلی شدید نسبت به بعضی از غذاها شود.

براساس بررسی هایی که درسالهای ۲۰۱۴-۱۹۲۲ صورت گرفته، به این نتیجه رسیده اند که بین بارداری و انواع بوها، رابطه ای وجود دارد. محققان به این نتیجه رسیده اند که زنان باردار طی سه ماهه اول بارداری شان، نسبت به شدت انواع بوها، به آنها واکنش نشان میدهند.

۱۳- زیاد شدن وزن دراوایل بارداری

در اواخر سه ماهه اول بارداری، افزایش وزن مشخص تر میشود. ممکن است در ماه های اول بارداری حدود ۰/۵ تا ۲ کیلو وزنتان زیاد شود. مقدار کالری مورد نیاز در اوایل بارداری با رژیم غذایی عادی تان تفاوت زیادی ندارد اما با وارد شدن به دوره های دوم و سوم بارداری، به کالری بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد. درمراحل بعدی، وزن بارداری تان میان اندام های مختلف بدنتان تقسیم میشود، مانند:

 • سینه ها (حدود ۱/۵-۰/۵ کیلوگرم)
 • رحم (حدود ۱ کیلوگرم)
 • جفت (۰/۵-۰/۲۵ کیلوگرم)
 • مایع آمینیوتیک (حدود ۱ کیلوگرم)
 • افزایش حجم خون و مایعات بدن (حدود ۴-۲/۵ کیلوگرم)
 • چربی (۴-۳ کیلوگرم)

۱۴- سوزش سردل در اوایل بارداری

هورمون ها دریچه بین مری و معده را سست کرده و با این کار باعث ترشح اسید معده میشوند که منجربه سوزش سر دل میشود.

توصیه ها

 • برای جلوگیری از سوزش سردل های مرتبط با بارداری، به جای اینکه وعده های غذایی کم با مقدارغذای زیاد داشته باشید، سعی کنید در وعده های بیشتر، غذای کمتری بخورید.
 • سعی کنید حداقل یک ساعت به صورت عمودی بنشینید تا غذایتان وقت بیشتری برای هضم شدن داشته باشد.
 • اگر به داروی ضد اسید معده نیاز دارید، با پزشکتان صحبت کنید تا داروی بی خطری برایتان تجویز کند.

۱۵- گل انداختن و جوش زدن صورت در اوایل بارداری

بسیاری از افراد ممکن است بگویند که به خاطر بارداری، صورتتان گل انداخته است. باتوجه به افزایش حجم خون و سطح بالای هورمون ها، خون بیشتری در رگ هایتان جریان پیدا میکند که باعث میشود غدد چربی بدنتان بیشتر فعال شوند. این افزایش فعالیت غدد چربی بدنتان، منجر به شفاف و سرخ شدن پوستتان میشود. به عبارت دیگر، صورتتان جوش میزند.

کم شدن علائم در سه ماهه دوم بارداری

زمانی که به سه ماهه دوم بارداری تان برسید، بسیاری از تغییرات بدن و علائم اولیه بارداری که در سه ماهه اول داشتید، کم کم از بین میروند. اگر هر یک از این علائم باعث تداخل در زندگی عادی تان شدند، با پزشکتان درمورد آنها صحبت کنید تا بتوانید راه حلی برای رهایی از این علائم و آسایش در بارداری، پیدا کنید.

مقاله چگونه با توجه به گفته متخصصان، پوست بهتری داشته باشیم را بخوانید.