آیا با وجود مصرف قرص های ضد بارداری، باز هم احتمال بارداری وجود دارد؟

خلاصه

قرص های ضد بارداری وقتی به طور منظم مصرف شوند، در 99% موارد موثر هستند. استفاده منظم به معنای آن است که هر روز در یک زمان یکسان، بی هیچ استثنایی قرص جلوگیری را مصرف کنید. استثنا به معنای آن است که قرص ضد حاملگی را در مواقع متفاوت مصرف کنید و یا حتی یک روز، مصرف آن را فراموش نمایید.

با استفاده منظم قرص های ضدبارداری  کنترل بارداری تا 91% موثر واقع میشود. با وجود چنین تاثیرگذاری بالایی، هنوز هم احتمال بارداری وجود دارد. عدم موفقیت قرص های ضدبارداری در نتیجه عدم مصرف 2 یا چند قرص به صورت پشت سر هم رخ میدهد. 

در صورت عدم تامین مداوم هورمون ها، که در نتیجه مصرف قرص های ضد بارداری تامین میشود، ممکن است تخمک گذاری از سر گرفته شود. اگر در مدتی که مصرف قرص ضد بارداری را فراموش کرده اید رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، شانس بارداری شما افزایش پیدا میکند.

در ادامه این مقاله به ذکر نکاتی میپردازیم که به شما کمک میکند تا بفهمید علائمی که تجربه می کنید، نشانه بارداری است و یا از عوارض جانبی قرص های ضد بارداری می باشد.

 مقاله هرآنچه که باید درمورد سقط جنین بدانید را بخوانید

علایم و نشانه های بارداری

علایم اولیه بارداری و عوارض قرص های ضد بارداری، در برخی موارد یکسان می باشد. از جمله این علایم میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

رخ ندادن عادت ماهیانه

قرص های ضد بارداری ممکن است میزان خونریزی شما را کاهش دهند و این خونریزی کاهش یافته، ممکن است با خونریزی حاصل از لانه گزینی جنین اشتباه گرفته شود. (خونریزی حاصل از لانه گزینی هنگامی رخ می دهد که تخمک بارور شده (جنین) در دیواره رحم، جای گیری میکند.)

همچنین این قرص ها ممکن است باعث لکه بینی شوند؛ یعنی در فاصله میان دو پریود خود، به صورت کم و لکه ای، خونریزی میکنید. قرص های ضد بارداری حتی ممکن است باعث عدم رخداد عادت ماهیانه شوند و همین نشانه ممکن است گاها با بارداری اشتباه گرفته شود.

حالت تهوع

کسالت صبحگاهی و حالت تهوع، که ممکن است در هر ساعت از روز اتفاق بیفتد، ممکن است نشانگر باردار بودن شما باشد. قرص های ضد بارداری هم ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع شوند. در صورتی که مصرف قرص همراه با غذا به کاهش تهوع شما کمکی نکرد، پس میتوانید آزمایش بارداری انجام دهید.

حساسیت پستان ها

در طول بارداری، ممکن است سینه های شما نسبت به لمس شدن حساس شوند. قرص های ضد بارداری نیز میتوانند باعث ایجاد حساسیت پستانی شوند.

خستگی شدید و سردرد

خستگی شدید یکی از علایم شایع بارداری میباشد. تغییر سطح هورمون ها، که ناشی از قرص های ضد بارداری می باشد، نیز میتواند باعث ایجاد سردرد و خستگی بیش از حد شود.

چه موارد دیگری ممکن است باعث بروز علایم فوق شود؟

علاوه بر عوارض احتمالی بارداری و قرص های ضد بارداری، چندین بیماری وجود دارند که ممکن است علایم مشترکی با موارد فوق داشته باشند. از جمله این بیماری ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت های مقاربتی

اگر چه قرص های ضد بارداری در اغلب موارد باعث جلوگیری از بارداری میشوند، اما از شما در برابر عفونت های مقاربتی محافظت نمی کنند. برخی از این عفونت ها ممکن است باعث گرفتگی عضلات و درد شکمی، خونریزی و حالت تهوع شوند.

سرطان

برخی از سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم و یا سرطان رحم (یا آندومتر) ممکن است علایمی مشابه با بارداری و یا قرص های ضد بارداری داشته باشند. این علایم عبارتند از :

  • خونریزی و لکه بینی
  • گرفتگی های عضلانی و شکمی
  • حالت تهوع
  • درد
  • خستگی شدید

فیبروم یا کیست

فیبروم ها و کیست ها زایده های غیر معمولی هستند که میتوانند در رحم و یا تخمدانها ایجاد شوند. اغلب افراد مبتلا به موارد فوق داشته، خونریزی های غیر معمولی را تجربه میکنند که اغلب بسیار شدید میباشد. با این وجود برخی از علایم دیگر مانند حالت تهوع، درد و افزایش ادرار ممکن است قبل از شروع هر گونه خونریزی ظاهر شوند.

خطرات استفاده از داروهای جلوگیری در هنگام بارداری

 اگر شما برای جلوگیری از بارداری قرص مصرف میکنید اما هفته های بعد متوجه شوید که واقعا باردار هستید،طبیعی است که در خصوص اثرات قرص های ضد بارداری بر روی جنین خود نگران باشید.

خبر خوب این است که مصرف قرص های جلوگیری در اوایل بارداری تقریبا بی خطر میباشد. مطمئنا هیچ تضمینی مبنی بر عدم تاثیر این دارو بر رشد جنین وجود ندارد بنابراین به محض شک به بارداری و یا اطمینان از آن، به پزشک مراجعه کنید.

اگر نتیجه تست بارداری شما مثبت بود، باید از مصرف قرص های ضد بارداری خودداری نمایید. باردار شدن در حین مصرف این داروها ، خطر ابتلا به حاملگی خارج از رحم را افزایش میدهد. (حاملگی خارج رحمی هنگامی رخ میدهد که تخمک بارور شده در خارج از رحم و غالبا در لوله فالوپ ، لانه گزینی میکند.)

این مسئله ، مشکلی بسیار جدی و کشنده محسوب می شود و مادر میبایست سریعا تحت مراقبت قرار بگیرد.

مقاله هر آنچه که میخواهید در مورد بارداری بدانید را بخوانید 

اگر در حین مصرف قرص های ضد بارداری باردار شویم، چه باید کرد؟

اگر فکر میکنید که ممکن است باردار باشید، هر چه زودتر از آن اطمینان حاصل کنید. تا بتوانید مراقبت های پیش از تولد را آغاز کنید. بی بی چک ها، که بدون نیاز به نسخه فروخته میشوند، راهکار خوبی برای اطمینان از بارداری به شمار می روند. این تست ها را به صورت آنلاین هم میتوان تهیه کرد و در صورت تمایل و برای کسب اطمینان بیشتر، میتوانید تست را مجددا تکرار کنید. (در خصوص نحوه استفاده از تست را، میتوانید از پزشک خود سوال کنید.)

برای گفتگو در خصوص علایمی که دارید ، میبایست به پزشک مراجعه کنید. به عنوان بخشی از معاینه  روتین ، پزشک شما احتمالا براتیان آزمایش بارداری می نویسد. (شما نیز میتوانید آن را از پزشک خود درخواست نمایید.)

جلوگیری از بارداری های ناخواسته

در صورت استفاده به موقع از قرص های ضد بارداری، این قرص هاهمچنان یک شیوه بسیار موثر در جلوگیری از بارداری به شمار میروند.

شما میتوانید با رعایت چند راهکار ساده که در ادامه به آنها اشاره میکنیم، اثر بخشی این قرص ها را بیشتر کنید:

یک روتین برای خود تعیین کنید و به آن پایبند باشید

قرص ضد حاملگی را هر روز، در یک زمان یکسان مصرف کنید. مصرف منظم و به موقع دارو، باعث حفظ سطح هورمون ها میشود و احتمال تخمک گذاری را کاهش میدهد.

از تاثیر شبه داروها غافل نشوید

حتی اگر شبه داروها فاقد مواد موثر باشند، باز هم میبایست آن ها را مصرف کنید؛ چرا که عدم مصرف آنها ممکن است روتین شما را مختل کند. ممکن است شما قرص بعدی خود را به موقع مصرف نکنید و این مسئله میتواند احتمال تخمک گذاری را افزایش دهد.

مصرف الکل را محدود کنید

الکل میتواند متابولیز داروها را در کبد تحت تاثیر قرار دهد و این امر خود باعث کاهش اثربخشی دارو میشود.

از روش های جلوگیری پشتیبان استفاده کنید

در شرایط خاص، استفاده از سایر روش های جلوگیری (همچون استفاده از کاندوم) برای شما ضروری خواهد بود.

برخی از داروها ممکن است اثربخشی قرص های ضد بارداری را کاهش دهند، پس در چنین شرایطی، شما میبایست تا حداقل یک ماه پس از اتمام این قبیل داروها، از روش های جلوگیری دیگر استفاده کنید.

قرص های اورژانسی را به خاطر داشته باشید

اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشتید و سپس متوجه شدید که یک یا دو قرص را نخورده اید، میتوانید از قرص های اورژانسی مثل پلن بی (قرص پلن بی یک داروی ضد بارداری اورژانسی است که اگر تا ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی مصرف شود، احتمال بارداری را حدود ۹۰ درصد کاهش می‌دهد) استفاده کنید. تا حداکثر 5روز پس از برقراری رابطه جنسی محافظت نشده، میتوانید از قرص های اورژانسی استفاده کنید. هر چه زودتر این قرص را مصرف کنید، کارایی بیشتری خواهد داشت.

در صورتی که درخصوص مصرف این قرص ها سوالی برایتان پیش آمد، با پزشک خود تماس بگیرید.