۷ دلیل برای مثبت شدن کاذب تست بارداری

حتی اگر واقعا حامله نباشید ممکن است تست شما مثبت نشان داده شود که به آن بارداری کاذب میگویند. تست های بارداری خانگی ابزاری رایج برای تشخیص بارداری هستند. 

اکثر این تست ها به شکل نوار ادراری میباشند که باید این نوار را در ادرار خود قرار دهید. این نوارها گونادوتروپین جفت انسان(HCG) را تشخیص می دهند. این ماده هورمونی است که در دوران اولیه بارداری تولید می شود. برخی از این تست ها گونادوتروپین را سریعا تشخیص میدهند. تست های بارداری خانگی می توانند به درستی عمل کنند اما بدون خطا نیستند.

نتایج مثبت و منفی کاذب به دلایل مختلفی رخ می دهد. به خاطر داشته باشید که پس از مثبت شدن تست بارداری می بایست به پزشک مراجعه کنید تا مراقبت های اولیه بارداری را به شما بگوید. در ادامه به ذکر نکاتی در خصوص نتیجه مثبت کاذب در تست بارداری میپردازیم.

مقاله 8 دلیل ممکن برای به تاخیر افتادن عادت ماهیانه را بخوانید.

1. بارداری شیمیایی

حتی اگر واقعا حامله نباشید ممکن است تست بارداری شما مثبت نشان داده شود که به آن بارداری کاذب میگویند و گاها به دلیل حاملگی شیمیایی رخ می دهد. بارداری شیمیایی در صورتی رخ می دهد که تخمک بارور شده که به آن رویان میگویند نمیتواند در رحم جای گیری کرده و رشد کند و این امر به دلایل مختلفی رخ می دهد مثلا ممکن است درنتیجه مشکلات رحمی باشد مثل:

 • فیبروم
 • بافت های به جا مانده از زخم
 • ناهنجاری های مادرزادی رحمی که رحم را دچار مشکل می کند

سطح پایین هورمون های ویژه ای همچون پروژسترون میتواند احتمال لانه گزینی و رشد جنین را کاهش دهد. برخی از دلایل بارداری شیمیایی همچنان نامعلوم است. اگر چه بارداری  شیمیایی شایع است اما معمولا تشخیص داده نمیشود مگر اینکه آزمایش های بارداری انجام شود. نتایج آزمایش های اولیه در صورت داشتن خطا از لحاظ عاطفی آسیب رسان هستند و به همین دلیل توصیه می شود که برای انجام تست بارداری در منزل تا یک هفته پس از زمان مقرر قاعدگی خود صبر کنید.

2. بارداری خارج از رحم

گاها تخمک بارور شده خارج از حفره اصلی رحم قرار می گیرد و این امر سبب بارداری خارج از رحم میشود. این نوع از بارداری معمولا در صورتی رخ می دهد که تخمک بارور شده در مسير حرکتش به رحم در لوله فالوپ گیر می افتد. به همین دلیل به این بارداری حاملگی لوله ای نیز می گویند.

از عوامل موثر در بارداری خارج رحمی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بافت های حاصل از زخم و یا التهاب در لوله فالوپ
 • لوله فالوپ غیر طبیعی
 • عفونت های رحمی

حاملگی خارج از رحمی همچنین میتواند در دهانه رحم تخمدان و یا حفره شکمی هم ایجاد شود و این بارداری به عنوان یک بارداری طبیعی به شمار نمی رود چرا که جنین در فضای خارج از رحم امکان رشد و نمو نخواهد داشت. جنین حتی اگر در جایگاهی غیر از رحم قرار گیرد تولید گونادوتروپین همچنان ادامه دارد و این امر باعث میشود تا تست بارداری شما به صورت کاذب مثبت شود. این بارداری در دسته فوریت های پزشکی قرار دارد و در صورت عدم درمان برای زنان مضر بوده و خونریزی شدید و یا آسیب به اندام های تولید مثلی را در پی دارد.

مقاله آیا درد لگن و کیست تخمدان می‌تواند نشانه سرطان باشد را بخوانید.

علائم حاملگی خارج از رحم

 • حالت تهوع و درد قفسه سینه که از علائم بارداری طبیعی نیز هستند.
 • درد شدید در شکم لگن شانه و یا گردن
 • درد شدید در یک سمت شکم
 • خونریزی و یا لکه بینی های واژنی خفیف و یا شدید
 • سرگیجه یا تب
 • فشار در ناحیه مقعدی

اگر مشکوک به بارداری خارج رحمی هستید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

3. سقط جنین

ممکن است به دلیل سقط جنین چه به صورت عمدی و چه به صورت غیرعمدی تست بارداری شما مثبت شود. در دوران بارداری میزان گونادوتروپین با رشد جنین افزایش می یابد و هر چند روز یکبار دو برابر می شود و در حدود دهمین هفته بارداری به اوج خود می رسد. با اتمام بارداری میزان این هورمون کاهش می یابد اما این روند کاهشی تدریجی است و تا 6 هفته پس از بارداری در خون و ادرار باقی می ماند. 

تا زمانی که میزان گونادوتروپین به حالت پیش از بارداری باز نگردد ممکن است باعث مثبت شدن کاذب تست شما شود. اگر جنین به صورت غیر عمدی سقط شود ممکن است بافت های مربوط به بارداری باقی بماند که در این صورت اغلب یه عمل جراحی به نام کورتاژ برای برداشتن این بافتها لازم است.

مقاله هرآنچه که باید درمورد سقط جنین بدانید را بخوانید.

4. خطای استفاده

بی بی چک ها و تست های بارداری عاری از خطا نیستند و ضروری است که دقیقا از دستورالعمل های درج شده بر برد روی بسته پیروی کنيد و قبل از استفاده حتما تاریخ انقضای آن را بررسی کنید. حتی با وجود رعايت مسائل مذکور باز هم ممکن است خطای استفاده رخ دهد. یکی از رایج ترین خطاها استفاده زودهنگام از تست بارداری میباشد که منجر به نتایج کاذب میشود. 

همچنین زمانی که ادرار شما بیش از اندازه رقیق است از تست بارداری استفاده نکنید بلکه برای استفاده از تست میبایست ادرار شما غلیظ باشد مانند صبح بعد از انکه از خواب بیدار شده اید و برای اولین بار در روز به دستشویی می روید. نوار تست را مطابق مدت زمان خواسته شده در ادرار خگد بگذارید و برای تنظیم مدت زمان حتما از تایمر موبایل خود استفاده کنید چرا که در این صورت تست شما بسیار دقیق تر خواهد بود. مدت زمانی را هم که در انتظار ظاهر شدن خطوط هستید اندازه بگیرید.

5. خطوط تبخیر

گاهی اوقات وجود یک خط تبخیر میتواند اشتباها سبب مثبت شدن تست شود. در برخی از تست های بارداری وجود گونادوتروپین سبب ظاهر شدن 2 خط در تست میشود و در صورت عدم وجود این ماده در ادرار یک خط ظاهر می شود. این خطوط به رنگ های روشنی همچون صورتی قرمز و یا آبی دیده میشوند. 

بعضی اوقات خط دوم با رنگی بسیار کمرنگ ظاهر می شود و این خط ممکن است یا نشان دهنده بارداری باشد و یا اینکه یک خط تبخیر باشد. چنانچه این خط کاملا بی رنگ باشد احتمالا یک خط تبخیر است. خطوط تبخیر معمولا پس از تبخیر کامل ادرار ظاهر میشوند و گاهی نیز ناشی از میزان هورمونی هستند که نشان دهنده عدم بارداری هستند. بهترین راه برای جلوگیری از سردرگمی در تشخیص خط تبخیر این است که دقیقا مطابق دستور العمل های زمانی آزمایش را انجام دهیم.

6. داروها

چنانچه قصد دارید تحت نظر پزشک باردار شوید پزشک احتمالا داروهای باروری برایتان تجویز می کند. یکی از این داروها گونادوتروپین مصنوعی است که با نام های تجاری زیر به فروش می رسد:

 • نوارل
 • پرگنیل
 • اویدرل
 • پروفاسی

این دارو به فولیکول ها کمک می کند تا تخمک های بالغ ازاد کند که ممکن است سبب ایجاد نتیجه مثبت کاذب شود به خصوص اگر تست را زودتر از وقت مناسب انجام دهید. داروهای دیگری که ميتوانند سبب مثبت شدن تست بارداری شما شوند عبارتند از:

 • داروهای ضداضطراب مانند دیازپام (والیوم) و یا آلپرازولام (زاناکس)
 • داروهای اعصاب مانند کلوزاپین و کلرپرومازین
 • داروهای ضد تشنج همچون فنوباربیتال و سایر باربیتال ها
 • داروهای پارکینسون مثل بروموکریپتین (پارلودل)
 • ادرارآور ها مثل فروزماید (لازیکس)
 • انتی هیستامین ها مثل پرومتازین
 • متادون (دولفین)

7. مشکلات خاص پزشکی

این مشکلات به ندرت ميتوانند سبب مثبت شدن کاذب تست بارداری شوند. از جمله این مشکلات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت های مجاری ادراری
 • بیماری های کلیوی که باعث ایجاد خون و یا گلبول سفید در ادرار میشود.
 • کیست تخمدان به ویژه کیست جسم زرد
 • بیماری هایی همچون سرطان تخمدان
 • مشکلات هیپوفیز (به ندرت)

مراحل بعدی

همیشه باید نتیجه مثبت تست شما توسط پزشک پیگیری شود و پزشک برای تایید نتایج و بررسی سطح گونادوتروپین برایتان آزمایش خون و ادرار مینویسد. همچنین ممکن است به منظور مشاهده کیسه حاملگی سونوگرافی ترانس واژینال (از طریق واژینال) برای شما بنوسید که مطمئن شود همه چیز طبیعی است. اگر تست بارداری شما به صورت کاذب مثبت باشد مراجعه به پزشک می تواند نتیجه صحیح را مشخص کند.

به خاطر داشته باشید که نتیجه مثبت کاذب بدین معنا نیست که شما هرگز باردار نمیشوید. در صورتی که باردار نمیشوید و به خصوص اگر بالای 35 سال سن دارید به متخصص ناباروری مراجعه کنید. همکاری و مشورت با یک درمانگر اعضای خانواده و یا یک دوست قابل اعتماد نیز میتواند سودمند باشد.

مقاله هر آنچه که میخواهید در مورد بارداری بدانید را بخوانید.