۴ دلیل مهم برای اینکه چرا خانم ها باید در ورزش بدن سازی محتاطانه عمل کنند

محبوبیت رشته بدن سازی بانوان از دهه هشتاد قرن گذشته به اوج خود رسید. با اکران مستند پمپاژ آهن به کارگردانی جورج باتلر (این فیلم لحظاتی از زندگی آرنولد شوارتزینگر، قهرمان پرورش اندام که خود را در کالیفرنیا برای رقابت های جهانی سال 1975 در آفریقای جنوبی آماده میکند، به تصویر میکشد) پیشرفت حقیقی در رشته بدن سازی بانوان رخ داد.

با الگو گرفتن از اسطوره های برجسته ی بدن سازی بانوان، کوری اورسون و ریچل مک لیش، بسیاری از خانوم ها در باشگاه های بدن سازی ثبت نام کردند چرا که آنها میخواستند همانند ستاره های معروف این رشته به نظر برسند. در واقع بسیاری از بانوان، اندام خود را از طریق بدن سازی پرورش داده اند.

در هنگام شروع این رشته، هر زنی هدف کاملا مشخصی در ذهن دارد؛ مثلا هدف یک زن میتواند تقویت عضلاتی باشد که استقامت خود را از دست داده اند. دیگری ممکن است بخواهد بواسطه این رشته بعد از زایمان، به تناسب اندام برسد و انگیزه های مشابه دیگر.

مقاله مرتبط: فرم بدن ایده آل بانوان با برنامه تمرینی بدنسازی ۳ ماهه + برنامه رژیم غذایی

خانوم ها با برداشتن یک دمبل ویا یک هالتر، نباید از این موضوع هراس داشته باشند که اندام آنها با وزنه زدن شبیه اندام آقایان میشود و زنانگی و ظرافت اندام خود را از دست میدهند. با این حال یک جنبه منفی در این موضوع وجود دارد که البته هیچ ارتباطی با مصرف مواد ضروری و بی خطر مثل اسید امینه ها ندارد.

همه علاقه مندان به این رشته باید توجه داشته باشند که غلبه بر جنبه های سالم این رشته، عوارض بسیار خطرناکی را به همراه خواهد داشت.

1) افزایش مصنوعی میزان هورمون تستوسترون و عوارض آن

امروزه کاهش قابل توجه میزان علاقه به این رشته (بدن سازی بانوان) بواسطه عوامل نه چندان خوشایندی ایجاد میشود. بسیاری از خانوم ها طرفداران واقعی این رشته میباشند و در نتیجه برای رسیدن به نتایج بیشتر و بهتر، سخت تلاش میکنند.

ممکن است هدف این قبیل از ورزشکاران شرکت در مسابقات جهانی و حرفه ای بدن سازی (فدراسیون بین المللی بدن سازی و فیتنس) باشد. در بدن بانوان، میزان هورمون زنانه استروژن در صدر قرار دارد که وجود آن، باعث بروز ویژگی های زنانه در خانم ها می شود. نشانه وجود استروژن در بدن خانوم ها، وجود لایه های چربی در اندام هایی است که مختص بدن بانوان میباشد.

امروزه حتی اگر به صورت غیر حرفه ای اندام قهرمان های بدن سازی دهه هشتاد میلادی و ورزشکاران کنونی را با هم مقایسه کنیم، به راحتی متوجه می شویم که ورزشکاران امروزی، عضلات پرورش یافته تر و تحمل پذیری بدنی بالاتری دارند.

متاسفانه، به راحتی میتوانیم به این نکته پی ببریم که ورزشکاران امروزی علائم آشکاری از وجود ویژگی های ظاهری مردانه دارند؛ یعنی این زنان ورزشکار، ظاهری تقریبا مردانه دارند. دلیل این ام، وجود تداخل دارویی در بدن آنها میباشد.

هورمون مردانه تستوسترون که ماده ی فعال در داروهای موسوم به استروییدهای انابولیک (که معمولاً با نام استروئید آنابولیک آندروژن شناخته می‌شوند و شامل آندروژن‌های طبیعی مانند تستوسترون هستند) است، به ورزشکاران این امکان را می دهد  تا در یک دوره نسبتا کوتاه به نتایج دلخواه برسند. استفاده از این داروها در میان بسیاری از بدن سازان به خصوص افراد مبتدی، بسیار رایج است.

مقاله مرتبط: از نظر علمی میزان کالری مصرفی روزانه برای کاهش وزن چقدر است؟

در میان افراد حرفه ای، ورزشکاران زن به دلیل وجود قوانین ضد دوپینگ که توسط فدراسیون بین المللی بدن سازی و فیتنس وضع شده است، از هورمون درمانی  منع می شوند. البته نکته قابل توجه این است که این قوانین، تضمین کننده عدم مصرف این هورمون ها توسط ورزشکاران زن نمی باشد.

از جمله عوارض جانبی مصرف تستوسترون در بدن زنان، می‌توان به هیرسوتیسم (رشد غیر طبیعی ناشی از اختلالات یا تغییرات)، افزایش میل جنسی، نوسانات خلقی ، پرخاشگری ، خشکی پوست و بثورات پوستی (تورم و التهاب پوست) اشاره کرد.

آخرین عامل ذکر شده در بالا (بثورات پوستی) می‌تواند از عوارض مصرف داروهای ادرار آور(دیوروتیک) نیز باشد که ورزشکاران از این داروها در دوران پیش از شروع مسابقات ،برای خشک کردن بدن خود استفاده می‌کنند.

2) افزایش خطر آسیب دیدگی

 مانند هر ورزش دیگر که با فشار های سنگین بدنی همراه است، در بدن سازی نیز آسیب دیدگی، امری ممکن و محتمل میباشد. با توجه به اناتومی بدن بانوان، وجود عضلات ضعیف تر در بدن خانوم ها نسبت به آقایان باعث میشود تا در صورت بلند کردن وزنه های فوق سنگین و یا توزیع نادرست وزنه ها بر روی بدن، صدماتی همچون تاندونیت رباط ها (التهاب تاندون ها) و یا گرفتگی عضلات بوجود آید.

اغلب تحقیقات صورت گرفته در خصوص بررسی آسیب های بدنی در مردان و زنان، حاکی از آن است که زنان بیشتر از مردان مستعد آسیب دیدگی میباشند. بر اساس تحقیق انجام شده توسط دکتر توماس که در روزنامه اطفال منتشر شده است، در ورزش های دوچرخه سواری احتمال آسیب دیدگی در بانوان بیشتر از آقایان میباشد.

این تحقیق بر روی دانش اموزان دبیرستانی به منظور بررسی شکستگی استخوان ها -که ناشی از اعمال فشار دائمی و بیش از حد است- تاندونیت و سایر آسیب های فیزیکی انجام گرفت. میزان صدمات به لگن و زانوها، هم در زنان و هم در مردان بیش از ۵۰٪ میباشد و این صدمات ناشی از اعمال فشار بیش از حد بر بدن است.

دکتر توماس همچنین بر این عقیده است که زنان بیشتر از سایرین در معرض پارگی رباط صلیبی قدامی قرار دارند (این رباط در شکاف بین عضلانی قرار گرفته است). در زنان این رباط باریک‌تر از آقایان است. همچنین در زنان و‌مردان هنگام خم‌ شدن زانو، عضلات قدامی و خلفی ران، متفاوت با یکدیگر عمل می‌کنند و همین امر خطر بیشتری را برای پارگی این رباط ایجاد می‌کند.

البته که قدرت عضلانی نیز بر این موضوع موثر است. از آنجایی که در زنان عضلات ران ضعیف تر است، پس فشار زیادی بر رباط صلیبی قدامی وارد میشود.

مقاله آیا مصرف قرص ونوستات (ارلیستات) باعث کاهش وزن می‌شود را بخوانید.

3) خطر ناباروری

خوشبختانه، انجام فعالیت های افراطی در بدن سازی بانوان نسبتا کم است اما برخی از زنان نیز اغلب با رژیم های نادرست و ورزش های سنگین، بدن خود را خشک می‌کنند. در این زمینه، یکی از مشکلات‌ رایجی که زنان برای درمان آن به پزشک مراجعه می‌کنند، نامنظمی و عقب افتادن چرخه قاعدگی و یا عدم قاعدگی میباشد.

در چنین شرایطی، اگرچه ممکن است وزن فرد در محدوده وزن طبیعی و نرمال باشد؛ اما محدودیت های شدید در رژیم غذایی و تمرین های سنگین روزانه معمولا در سابقه ورزشی این افراد به چشم میخورد. گاها حتی اگر این افراد یک رژیم غذایی طبیعی را دنبال کنند، باز هم ممکن است قاعدگی آنها به حالت سالم و نرمال بازنگردد.

وجود توده های چربی در زنان برای حفظ هورمون ها لازم می باشد. حتی اگر یک زن قصد بارداری نداشته باشد، هورمون هایی که توسط تخمدان ها تولید می شوند، برای حفظ استحکام استخوان ها، توده عضلانی، حفظ سلامت پوست، مو و شادابی پوست لازم هستند.

در پشت پرده این رژیم ها و فشارهای بدنی بیش از اندازه، ممکن است تحلیل زودرس تخمدان ها و فرسودگی بدن زنان نهفته باشد. بسیاری از ورزشکاران حرفه ای که به طور منظم و بدون استراحت ورزش می‌کنند، امکان بچه دار شدن را از دست می دهند.

4) مشکلات روحی

علیرغم تمامی موارد ذکر شده، برخی از بانوان هرگز دست از تلاش برای رسیدن به تناسب اندام برنمی دارند و حتی در فکر انجام ورزش هایی فراتر از بدن سازی میباشند. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چه چیزی باعث می شود که زنان میزان وزنه ها را افزایش می دهند، بدن خود را شبیه مردان می کنند و سلامتی خود را قربانی این موضوع می نمایند؟

دانشمندان ضمن انجام تحقیقات ، خاطر نشان کرده اند که بیماری روحی به نام بد شکلی عضلانی (دیسمورفیا) در میان ورزشکاران رشته بدن سازی شایع می باشد. این بیماری هم در بانوان و هم در آقایان دیده می شود. افراد مبتلا به این بیماری دائما نگران عضلات خود هستند. برای مثال این افراد همش با خود فکر می‌کنند که آیا بالاتنه آنها نسبت به چند ساعت قبل بدتر نشده است؟

چنین افکاری باعث می شود که آنها معتاد به باشگاه شده و حتی خانه و یا آپارتمان خود را به سالن ورزشی تبدیل ‌کنند.  با این حال انجام تمرین های استقامتی بیش از ۵ بار در هفته، خطری جدی برای سلامتی بانوان محسسوب میشود. هواداران سر سخت بدن سازی اغلب از اختلالات خورد و خوراک، درک نادرست از بدن خود و عوارض ناشی از مصرف بیش از اندازه ی هورمون های استروییدی رنج می برند.

مقاله مرتبط: ۱۵ حرکت شکم برای تقویت عضلات مرکزی بدن 

امروزه حقیقت بدن سازی این است که بانوان همانند آقایان درگیر مصرف داروهای خطرناک و مضر هستند. چرا که مصرف این داروها روشی آسان برای پرورش ماهیچه های بدن می باشد. در واقع آنها تصور می‌کنند که بدون مصرف این داروها، برنده شدن در مسابقات غیر ممکن است. مصرف این هورمون ها در بدن زنان و مردان باعث ایجاد تغییرات شدید و برگشت ناپذیر می شود.

وجود ماهیچه در بدن زنان به خودی خود باعث دور شدن آن ها از زنانگی نمی شود زنانگی و ظرافت در واقع بواسطه استروییدها از بین می رود. با ورود داروهای استروییدی به این رشته، علاقه به انجام این ورزش کمتر شد.

امروزه افرادی روی سکوهای قهرمانی قرار میگیرند که تعیین جنسیت آنها دشوار و یا غیرممکن است. به جز لیندا موری و سوپر پرایس که موفق شدند در نبرد برای شبیه شدن به مردها مقاومت کنند، سایر شرکت کنندگان در مسابقات تناسب اندام، افرادی را که چندان آماده مسابقه نیستند می ترسانند. (به دلیل داشتن اندام و ظاهری شبیه به آقایان)

این موضوع (مصرف هورمون های مردانه توسط زنان) برای سایرین کاملاً دردناک است و هیچ کس نمی فهمد که چه چیزی در سر چنین زنانی می گذرد که حتی حاضرند به طور تدریجی به مردها شبیه شوند.