هفته دوم بارداری : علائم، نکات و سایر موارد

شاید عجیب به نظر برسد اما شما در طی هفته اول بارداری، هنوز باردار نیستید. بارداری با یک تقویم چهل هفته ای اندازه گیری میشود و روز نخست بارداری در اولین روز از اخرین چرخه قاعدگی شما شروع میشود. بسته به زمان تخمک گذاری، شما در اواخر هفته دوم و یا اوایل هفته سوم باردار میشوید. تخمک گذاری دوره بارور شدن بدن شما را نشان میدهد.

مقاله مرتبط: هر آنچه که میخواهید در مورد بارداری بدانید

علائم تخمک گذاری

چرخه تخمک گذاری شما، تاریخ دقیق بارداری شما را مشخص میکند. تخمک گذاری بسته به طول چرخه قاعدگی شما، معمولا بین ۱۳ تا ۲۰ روز پس از اولین روز از قاعدگی رخ میدهد. در زمان تخمک گذاری یکی از تخمدان ها، یک تخمک آزاد میکند که به لوله ی فااوپ میرود. برای باردار شدن، اسپرم نیز میبایست به لوله فالوپ (لوله رحم) برود و در زمان مطلوب با تخمک ترکیب شود. 

تعیین این زمان، بدون ملاحظات دقیق، بسیار دشوار است. روشهای مختلفی وجود دارد که میتوانید برای پیش بینی زمان تخمک گذاری استفاده کنید. اگر به دنبال علائم و سیگنال های تخمک گذاری هستید، پس میبایست چارچوبی را برای بارداری پیش بینی کنید. این امر به شما کمک میکند تا بفهمید که چه زمانی مقاربت باید انجام شود. 

پریود خود را بررسی کنید

شاید شنیده باشید که یک چرخه قاعدگی نرمال هر ۲۸ روز یکبار رخ میدهد. با این حال بسیاری از زنان چرخه ۲۸ روزه ندارند و حتی در برخی از آنها چرخه قاعدگی از یک ماه به ماه دیگر متفاوت است. برای چند ماه دوره قاعدگی خود را بررسی کنید تا به شما در تعیین الگوی چرخه تخمک گذاری کمک کند. برای انجام این کار، هرماه نخستین روز قاعدگی خود را مشخص کنید. حتی شما میتوانید از یک برنامه بارداری استفاده کنید که به شما در محاسبه چرخه تخمک گذاری، برمبنا چرخه متوسط، کمک میکند.

دمای بدن خود را به صورت ناشتا و پیش از بلند شدن از رختخواب اندازه گیری کنید

دمای بدن شما به صورت ناشتا در هنگام تخمک گذاری تغییر میکند. احتمالا دو یا سه روز پیش از آنکه دمای بدنتان بالا رود، باردار میشوید. برای اندازه گیری دمای ناشتای بدن به یک دماسنج ویژه نیاز خواهید داشت. 

برای تعیین تغییرات دمای بدن در حالت ناشتا، میبایست هرروز دمای بدن خود را ثبت و به دنبال یک الگو باشید. شما میبایست هرروز صبح و در یک زمان ثابت و معمولا در هنگام بیدار شدن، دمای بدن خود را اندازه گیری کنید. از آنجایی که شما قبل از افزایش دمای بدنتان باید برای انجام آمیزش برنامه ریزی کنید پس برای یافتن یک الگو، باید چندین ماه این چرخه را بررسی کنید.

به ترشحات واژن خود توجه کنید

در زنان تخمک گذاری، ترشحات واژن از لحاظ بافت و غلظت تغییر میکند. هنگامی که بدن شما برای تخمک گذاری آماده میشود، ترشحات شما مانند سفیده تخم مرغ خام، بی رنگ و لزج خواهد بود. پس از تخمک گذاری، ترشحات کدر و غلیظ شده و سپس به کلی از بین میرود.

از تست تخمک گذاری استفاده کنید

روش دیگر برای تعیین زمان تخمک گذاری، استفاده از کیت تست تخمک گذاری میباشد. این تست ها از ادرار شما استفاده می‌کنند  تا مشخص کنند که آیا میزان خاصی از هورمون های ویژه در بدن شما وجود دارد؟ که این امر میتواند زمان تخمک گذاری را پیش بینی کند. شما میتوانید این تست ها را بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه و یا به صورت آنلاین تهیه کنید. از دستورالعمل های نوشته شده در بروشور محصول استفاده کنید تا نتیجه، دقیق بدست آید. 

نکاتی در خصوص بارداری

پس از آنکه با استفاده از هریک از روش های فوق به الگوی تخمک گذاری خود پی بردید، میبایست در زمان اوج باروری خوداقدام به آمیزش نمایید. این زمان معمولا یک روز قبل از تخمک گذاری میباشد و در اینصورت اسپرم ها برای رسیدن به لوله ی فالوپ و بارور کردن تخمک زمان کافی دارد. در روز های منتهی به تخمک گذاری به صورت منظم رابطه ی جنسی داشته باشید.

به منظور کسب آمادگی برای بارداری میتوانید رفتارهای سالمی را در جهت تقویت بدن خود در پیش بگیرید. یکسال پیش از اقدام به بارداری، ویتامین های لازم را به صورت روزانه مصرف کنید. این ویتامین ها رژیم غذایی شما را، به واسطه ی دارا بودن فولیک اسید و سایر مواد مغذی، تکمیل میکند. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (سی دی سی) توصیه میکند که خانومها روزانه چهارصد میلی گرم فولیک اسید مصرف کنند. مصرف روزانه ی این میزان از فولیک اسید پیش از اقدام به بارداری و در دوره ی اولیه آن میتواند خطر وجود اختلال در لوله عصبی ( لوله ای که بعدا به مغز و نخاع تبدیل میشود) کودک را به هنگام تولد کاهش دهد. 

علاوه بر مصرف ویتامین ها، روش های دیگری نیز وجود دارد که میتواند بدن را برای بارداری آماده کند از جمله:

  • مدیریت وزن
  • داشتن رژیم غذایی متعادل
  • ورزش منظم
  • کاهش استرس
  • کاهش مصرف الکل و کافیئن

آگاهی از این موارد، نه تنها در هنگام اقدام به بارداری سودمندخواهد‌بود بلکه شما رابرای مراقبت از بدن خود به هنگام بارداری آماده میکند.

افزایش وزن در هنگام بارداری

اگر قصد بارداری دارید، میبایست با یک وزن سالم باردار شوید. با محاسبه ی شاخص توده ی بدنی (بی ام ای) میتوانید سالم بودن وزن خود را تعیین کنید. بی ام ای سالم معمولا بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ می‌باشد .برای تعیین اهداف وزنی قبل، حین و بعد از بارداری، میبایست با پزشک خود مشورت کنید.

مقاله مرتبط: راهنمای 30 روزه آماده سازی بدن برای اقدام به بارداری

علائم هفته دوم بارداری

برخی از علائم اولیه که حتی ممکن است تا هفته دوم بارداری متوجه آنها نشوید -اما نشان دهنده باردار بودن شما میباشد- عبارت است از :

  • تاخیر در عادت ماهیانه
  • سینه های متورم و شل
  • حالت تهوع و استفراغ
  • تکرار ادرار
  • خستگی زیاد

تخمک گذاری و پس از آن

مراحل اولیه بارداری جز نخستین قدم ها به سمت مادر شدن میباشد. برای اینکه بدن شما علائم بارداری را بروز دهد، به زمان نیاز است. تاخیر درعادت ماهیانه معمولا نخستین نشانه ی شایع بارداری میباشد. پس از این اتفاق آزمایش بارداری میتواند قطعیت بارداری شما را تایید کند. آزمایش های بارداری وجود هورمون گنادوتروپین جفت انسانی (اچ سی جی) را در بدن تشخیص میدهند.

بررسی دوره تخمک گذاری و مراقبت از بدن، احتمال باردار شدن را در پایان هفته دوم افزایش میدهد. ممکن است اولین باری که اقدام به بارداری میکنید، موفق نشوید اما ۸۰ تا ۹۰ زوج از هر ۱۰۰ زوج در نخستین سالی که برای بارداری تلاش میکنند، باردار میشوند. اگر برای باردار شدن مشکل دارید و یا در این خصوص نگران هستید با پزشک خود تماس بگیرید تا برای ارزیابی پزشکی موضوع ناباروری با او مشورت کنید. 

جالب است بدانید که چاقی میتواند باعث ایجاد ناباروری در زنان شود همچنین میتواند از میزان تاثیر درمان های ناباروری بکاهد. براساس تحقیق انجام شده در سال ۲۰۰۷، کم کردن ۵ الی۱۰ درصد از وزن میتواند تاثیر قابل ملاحظه ای در افزایش باروری داشته باشد.

مقاله مرتبط: هرآنچه که باید درمورد سقط جنین بدانید 

nima: