هفته سوم بارداری : علائم، نکات و سایر موارد

حتی اگر شروع بارداری شما، دو هفته زودتر و در هفته اول آغاز شود، شروع رشد کودک شما در این هفته میباشد. درحالیکه احتمالا شما تا پایان هفته چهارم و یا پنجم نمیدانید که باردار هستید اما در طول هفته سوم بارداری موجود جدیدی در بدن شما در حال شکل گیری میباشد. 

مقاله هفته دوم بارداری: علائم، نکات و سایر موارد  را بخوانید.

رشد سه هفته ای کودک شما

لقاح و یا ترکیب تخمک و اسپرم اولین قدم برای تشکیل کودک شما میباشد. در همین هفته تخمک بارور شده از سلول زیگوت تک سلولی به یک توده سلولی به نام بلاستوسیت تبدیل میشود. درحین تغییر از زیگوت به سمت بلاستوسیت، ابعاد جنین شما در حدود صد الی دویست میکرون و یا به عبارتی به اندازه ی سر یک سنجاق میباشد.

رشد و تقسیم پس از لقاح

 تخمک بارور شده زیگوت نامیده میشود. زیگوت از یک سلول به دو سلول سپس به چهار سلول و هشت سلول تقسیم میشود و این چرخه ادامه دارد. در همین حین زیگوت از طریق لوله فالوپ به رحم میرود و این فرآیند سه تا پنج روز طول میکشد. پنج روز پس از لقاح توده سلولی در رحم به بلاستوسیت تبدیل میشود.

قضیه در مورد دوقلو ها‌ چگونه است؟

در طی هفته سوم بارداری، یک زیگوت  میتواند به دو زیگوت تبدیل شود. دوقلوهای یکسان از یک تخمک و از یک اسپرم با مواد ژنتیکی یکسان متولد میشوند. تخمک بارور شده میتواند در مراحل مختلف به دو توده سلولی یکسان تقسیم شود مثل اتفاقی که در مرحله ی دو سلولی و یا مرحله ی بلاستوسیت رخ میدهد. معمولا این اتفاق در طی هفته ی نخست بارداری دیده میشود. دوقلوهای غیر همسان یکی دیگر از احتمالات همین هفته میباشد. دوقلوهای غیرهمسان از یک تخمک و اسپرم یکسان ایجاد نمیشوند بلکه از دو تخمک و دو اسپرم به وجود می آیند. بنابراین اگر در طی تخمک گذاری دو تخمک آزاد کنید و هر تخمک توسط اسپرم های جداگانه بارور شود پس دو زیگوت مجزا و دوقلوهای غیرهمسان خواهید داشت.

علائم شایع در هفته سوم بارداری

حتی اگر هم اکنون نیز اتفاقات زیادی در بدن شما رخ می‌دهد، در طی هفته سوم هنوز هم نمیتوانید با قطعیت بگویید که باردار هستید چرا که عموما تا این هفته، علائم جسمی نخواهید داشت.

احساسات

شما ممکن است درهفته سوم بارداری، علائم عاطفی خاصی را تجربه کنید. مثلا ممکن است همانطور که درمورد این اتفاق هیجان انگیز رویا بافی میکنید، هیجان زده شوید و یا ممکن است به دلیل منتظر ماندن برای جواب آزمایش بارداری خود، عصبی و مضطرب شوید. در این دوران ممکن است شما درگیر احساسات متفاوتی شوید و یا همه این احساسات را با هم تجربه کنید. این موضوع کاملا طبیعی

 است. بارداری می‌تواند مانند سوار شدن بر یک ترن هوایی باشد(همینقدر هیجان انگیز و در عین حال نگران کننده و استرس زا)

لکه بینی

هنگامی که جنین از طریق لوله فالوپ به رحم می‌رسد، در دیواره رحم محلی را برای اتصال و لانه گزینی پیدا می‌کند. با اتصال زیگوت به دیواره رحم، گاهی ممکن است لکه بینی رخ دهد. اگر در طول لانه گزینی زیگوت، لکه بینی نداشتید، این موضوع به معنای عدم بارداری شما نمیباشد؛ چرا که ممکن است همه خانوم ها چنین علامتی را تجربه نکنند.

نظر کارشناسان:

خون ضایعه طبیعی رحم می‌باشد و با اتصال جنین به دیواره رحم، رگ های خونی پاره می‌شوند و لکه بینی رخ می‌دهد. لانه گزینی و لکه بینی به احتمال زیاد در هفته چهارم بارداری رخ می‌دهد. با این وجود حتی ممکن است شش روز پس از پایان تخمک گذاری، یعنی در پایان هفته سوم بارداری، لکه بینی دیده شود.

نکات مربوط به خود مراقبتی

در هفته های سوم و چهارم بارداری کمی صبور باشید. از طریق تغذیه مناسب و انجام برخی از فعالیت های مفید و تمرین مثبت اندیشی، به مراقبت از خود ادامه دهید.

به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید

غذاهای مغذی و سالم را به رژیم روزانه خود اضافه کنید تا بتوانید تمام مواد مغذی لازم برای تقویت بدن خود و جنین در حال رشدتان را تامین کنید.

مصرف ویتامین ها را ادامه بدهید

تامین تمامی مواد مغذی مورد نیاز از طریق رژیم غذایی کار آسانی نیست، بنابراین  شروع به مصرف ویتامین های لازم برای دوره بارداری کنید. مصرف ویتامین جایگزین تغذیه سالم نمیباشد اما می‌تواند کمبود های بدن را جبران کند.

ورزش کنید

فعال بودن می‌تواند در حفظ وزن سالم به شما کمک کند، به شما انرژی بدهد و روحیه شما را‌ تقویت نماید و استرس را کاهش دهد. کالج تخصصی زنان و زایمان توصیه می‌کند که هر هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت داشته باشید اما در انجام آن افراط نکنید. چنانچه در خصوص سلامتی خود نگران هستید، قبل از شروع برنامه ورزشی خود، با پزشک مشورت کنید.

از تلقین های مثبت استفاده کنید

همانطور که برای بارداری از لحاظ جسمی خود را آماده میکنید، می توانید از لحاظ ذهنی نیز آماده شوید. برای این منظور می بایست تلقین های مثبت را‌ با خود تکرار کنید. این کار می‌تواند به شما برای غلبه بر ترس و اضطراب ناشی از منتظر ماندن برای جواب آزمایش بارداری، کمک نماید.

سعی کنید عباراتی مثل: بدن من آماده است و یا  بدن من قادر به تغذیه کودک می‌باشد را دائما با خود تکرار کنید. مطمئنا مثبت اندیشی به شما ضرری نمی رساند.

فهرست کارهای مناسب برای هفته سوم بارداری

1. استفاده از هوای تازه و ورزش کردن

2. ادامه دادن مصرف ویتامین های دوره بارداری

3. تلقین عبارات مثبت

4. تحقیق در خصوص ارائه دهندگان خدمات درمانی

5. مقاومت در برابر انجام آزمایش های بارداری به صورت زودتر از موعد

توصیه هایی برای آقایان

اکنون زمان مناسبی برای آقایان می‌باشد تا از طریق همکاری با همسر خود او را به سمت انتخاب هایی برای داشتن سبک زندگی سالم سوق دهند.

برای خرید مواد غذایی سالم با یکدیگر به فروشگاه بروید و سپس با هم اشپزی کنید. در هوای تازه قدم بزنید و وقت خود را صرف انجام فعالیت هایی نمیایید که هر دو از انجام آنها لذت میبرید. از الکل و سایر مواد مضر نیز دوری کنید.

داشتن انتخاب های بهتر و ادامه دادن تغییرات در هنگام پشتیبانی و تشویق یکدیگر، آسان تر به نظر میرسد.

ملاقات های بعدی با پزشک

پزشک شما ممکن است اولین جلسه ملاقات با شما را در هفته ششم و یا هفته هشتم بارداری تعیین کند.

محصولات پیشنهادی

ممکن است شما در هفته سوم بارداری به دنبال کسب اطلاعات برای جنین خود باشید. در همین راستا نگاهی به کتاب های بارداری بیندازید. همچنین یک تست بارداری خانگی تهیه کنید تا در موعد مناسب از آن استفاده کنید.

تست های بارداری

خیلی زود است که در هفته سوم بارداری از بی بی چک استفاده کنید. اما در اواسط و یا اواخر هفته چهارم، استفاده از بی بی چک میتواند وجود هورمون بارداری گنادوتراپین را در ادرار شما تشخیص دهد.

کتاب های مربوط به دوران بارداری

کتاب های بارداری میتوانند اطلاعات ،نکات و حتی پاسخ برخی از سوالات شما را در خود جای دهند.برخی از این کتاب ها، منبع خوبی برای آرامش دادن به شما میباشند و برخی دیگر در زمانی که نگران هستید، شما را سرگرم میکنند و در عین حال نیز با واقعیت مطابقت دارند.

ملاحظات ویژه

در هفته سوم بارداری شما میان مرحله تخمک گذاری و انجام تست های بارداری می باشید. در این هفته، انتظار کشیدن ممکن است برای برخی آسان و برای برخی دیگر استرس زا باشد.سعی کنید در برابر وسوسه استفاده زود هنگام از بی بی چک، مقاومت کنید.  در عوض با تحقیق در مورد ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، جمع شدن با دوستان و یا انجام کارهای لذت بخش، خود را مشغول کنید.

مقاله هر آنچه که میخواهید در مورد بارداری بدانید را بخوانید.

انتخاب ارائه دهندگان خدمات بهداشتی مراقبتی

در این هفته، هنوز نیازی به داشتن قرار ملاقات با پزشک و ماما نمی باشد. با این حال اگر تصمیمی در خصوص انتخاب پزشک و یا ماما نگرفته اید، میتواند به بهترین شکل از این زمان استفاده کنید تا در خصوص اینکه میخواهید در این دوران از چه کسانی کمک بگیرید،تصمیم گیری نمایید.

از توصیه های دوستان و یا خانواده خود که اخیرا بچه دار شده اند، بهره مند شوید و سپس با پزشک متخصص قرار ملاقات بگذارید.

سخن کارشناسان : 

از کمک گرفتن از ماما نترسید چرا که در حال حاضر شما ممکن است حتی ندانیم که چه چیزی برای شما لازم و ضروری است. با پیشرفت دوران بارداری و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مسائل مربوطه، ممکن است متوجه شوید که این فرد برای مشاوره دادن به شما مناسب نمیباشد.

انتظار دوهفته ای

انتظار دو هفته ای میان زمان تخمک گذاری و انجام آزمایش بارداری، میتواند هیجان انگیز و در عین حال دشوار باشد. اگر مدتی است که اقدام به بارداری کرده اید و یا تحت معالجه ناباروری قرار گرفته اید، پس ممکن است این انتظار برایتان بسیار طولانی به نظر برسد. 

ممکن است شما دائما خود را آزار دهید و هر علامتی را به عنوان نشانه ای از بارداری در نظر بگیرید و یا حتی وقت زیادی را صرف فکر کردن در خصوص اتفاقات آتی نمایید. هیجان ،اضطراب و نگرانی احساساتی طبیعی به شمار میروند، اما تلاش در جهت مدیریت احساسات بسیار مهم میباشد.

هنگامی که نگرانی و دلواپسی به سراغ شما می آید خود را مشغول کنید و راهکارهایی را برای منحرف کردن حواس خود پیدا کنید. در مورد احساسات خود با همسرتان صحبت کنید و کارهای سرگرم کننده با هم انجام دهید و یا با دوستان و فضای مجازی خود را مشغول کنید تا بتوانید روزهای طولانی انتظار را آسان تر پشت سر بگذارید.

انجام آزمایش های بارداری

تست های بارداری گنادوتروپین جفت انسان (اچ سی جی) را تشخیص میدهند. میزان این هورمون، پس از لانه گزینی جنین در رحم، سریعا افزایش میاد. باید بدانید که کمی زود است که در طول هفته سوم بارداری گنادوتروپین تشخیص داده شود. حتی حساس ترین آزمایش ها تا هفته چهارم این هورمون را شناسایی نمی کنند.

نظر کارشناسان:

صبر کردن و انتظار کشیدن دشوار میباشد. عدم اطمینان در خصوص وجود جنین میتواند باعث اضطراب شود.

انجام زودتر از موعد آزمایش، نتیجه را غیر قابل اعتماد میکند؛ چرا که میتواند به نتیجه نادرست منجر شود. اگر نتیجه تست منفی باشد، این امر به معنای عدم بارداری شما نیست -فقط شاید به این دلیل باشد که تست بارداری را زودتر از موعد انجام داده اید- اگر کمی بیشتر صبر کنید، ممکن است یاس شما به امیدواری تبدیل شود.

اگر تحت درمان ناباروری هستید، در این صورت نتیجه آزمایش زودتر از موعد میتواند به صورت کاذب مثبت شود؛ چرا که این تست میتواند گنادوتراپین باقیمانده از تزریق های هورمونی را شناسایی کند. این موضوع به معنای بارداری و یا عدم بارداری شما نمیباشد بلکه به این معناست که باید در زمان مقرر مجددا تست بارداری را تکرار کنید. بهترین زمان انجام آزمایش بارداری پس از تاخیر در عادت ماهیانه میباشد.

جمع بندی

هفته سوم بارداری، طلوع شگفت انگیز یک زندگی جدید را به ارمغان می آورد. اگرچه در این هفته شما هنوز جنین را احساس نمی کنید اما او به سمت رحم شما پیش میرود -جایی که برای سی و چند هفته آینده مکان مناسبی برای جنین شما خواهد بود.

لانه گزینی جنین ممکن است در اواخر همین هفته انجام شود، اما به احتمال زیاد جنین کوچک شما از هفته بعد مراحل بعدی رشد و تکامل را آغاز خواهد کرد. نکته قابل توجه این است که گاها ممکن است که در اواخر هفته چهارم نیز، بی بی چک به صورت کاذب  نتیجه منفی را نشان دهد.

مقاله تقویم هفته به هفته بارداری را بخوانید.

nima: