هفته چهارم بارداری : علائم، نکات و سایر موارد

خلاصه

 زمانی که در هفته چهارم بارداری قرار دارید، معمولا میتوانید از طریق انجام تست ادرار، به قطعیت درباره بارداری خود برسید.

شاید خنده دار به نظر برسد اما ممکن است تخمک شما در همین دو هفته اخیر بارور شده باشد؛ با این وجود میبایست اولین قرار با پزشک خود را از شروع آخرین دوره قاعدگی خود تنظیم کنید.

با وارد کردن تاریخ فوق در یک برنامه محاسبه کننده تاریخ زایمان، میتوانید روزی را که فرزند شما به دنیا می اید، تخمین بزنید.

مقاله تقویم هفته به هفته بارداری را بخوانید.

تغییرات بدن شما

در این هفته، کودک شما به تازگی در دیواره رحم لانه گزینی کرده است. بدن شما هم اکنون در حال شروع سلسله تغییراتی است که در طی حدود ۳۶ هفته آینده رخ خواهد داد.

یکی از اولین علائم بدنی که شما تجربه خواهید کرد، توقف قاعدگی است. این موضوع نشان میدهد که میزان پروژسترون، در حفظ تعادل هورمونی بدن شما موثر است. با رشد جنین، بدن شما گنادوتروپین بیشتری تولید میکند. این هورمون 7 تا 11 روز پس از بارداری، در خون شما یافت میشود.

این هورمون از سلول هایی ترشح میشود که سرانجام تبدیل به جفت میشوند. در هفته چهارم بارداری میزان طبیعی این هورمون بین 5 تا 426 در هر میلی لیتر میباشد.

جنین شما

فرزند شما در حال حاضر یک توده سلولی به نام بلاستوسیت می باشد. رشد جنین در این هفته بسیار سریع است و در پایان این هفته تقریبا نیمی از سلول های جنین به اندازه یک دانه خشخاش میشوند و نیم دیگر سلول ها در راستای ایمن نگه داشتن جنین و تغذیه آن فعالیت میکنند.

در هفته چهارم بارداری آنقدر کوچک است که غیر قابل تصور به نظر میرسد اما موضوع عجیب تر این است که بسیاری از خصوصیات فرزند شما مانند رنگ چشم، رنگ مو، جنسیت و موارد دیگر قبلا توسط کروموزم های جنین مشخص شده اند.

رشد دوقلوها در هفته چهارم بارداری

علائم سه ماهه ی اول بارداری ممکن است در صورتی که دوقلو باردار باشید، تشدید شود. از این گذشته میزان هورمون های شما بالاتر می رود. حتی ممکن است بسیار زودتر از زمانی که یک قلو باردار هستید، به بارداری خود پی ببرید.

در هفته چهارم بارداری میتوانید آزمایش بارداری انجام دهید، اما تا زمانی که با پزشک خود ملاقات نکنید (معمولا در حدود هفته هفتم و هشتم) نمیتوانید تعداد نوزادانی را که در شکم دارید متوجه شوید.

اگر تحت درمان ناباروری بوده اید احتمالا باید زودتر از تاریخ فوق ، با پزشکتان ملاقات کنید و می توانید از طریق آزمایش خون میزان گنادوتراپین و پروژسترون خود را اندازه گیری کنید.

در این هفته هنوز چیزی در سونوگرافی مشخص نیست اما سطح بالای هورمون گنادوتراپین و پروژسترون میتواند سرنخی به شما بدهد که شما چندقلو باردار هستید.

علائم هفته چهارم بارداری

در این مرحله ممکن است چندان متوجه اتفاقاتی که در بدن شما رخ میدهد نباشید. در حقیقت، برخی از خانم ها اگر آمار دقیق چرخه قاعدگی خود را به خاطر نداشته باشند و یا چرخه آنها نامنظم باشد، تا هفته ها نمی دانند که باردار هستند.

در هفته چهارم بارداری ممکن است علایم زیر را تجربه کنید:

  • حساسیت پستان ها
  • خستگی شدید
  • تکرر ادرار
  • حالت تهوع
  • حساسیت به طعم ها و مزه ها
  • بی میلی به غذا و یا ولع غذایی

به طور کلی علائم هفته چهارم بارداری، اغلب مشابه علایم سندرم پیش از قاعدگی است، تا حدی که بسیاری از زنان فکر میکنند که هر لحظه ممکن است عادت ماهیانه شان آغاز شود.

در ادامه برخی از درمان های خانگی برای بهبود علایم متداول بارداری ذکر شده است:

1- برای تسکین درد در نواحی پستان ها میتوانید در طول روز و یا حتی در هنگام خواب، از سوتین های ورزشی استفاده کنید.

2- اگر احساس ضعف میکنید، سعی کنید بعد از ظهرها چرت کوتاه داشته باشید. همچنین ورزش میتواند باعث افزایش انرژی شما شود.

3- اگر دائما به سرویس بهداشتی می روید (تکرر ادرار دارید) ممکن است بخواهید که مصرف مایعات را کاهش دهید.  با این وجود میزان مصرف مایعات خود را بیش از حد کم نکنید چرا که بدن شما در این دوره به آب بیشتری نیاز دارد.

4- حالت تهوع در اوایل بارداری معمولا رخ نمی دهد اما اگر چنین علامتی را تجربه می کنید، از وعده های غذایی کم حجم با فاصله کوتاه استفاده کنید و از مصرف غذاهای مضر خودداری کنید.

بسیاری از زنان هنگام خودرن کربوهیدرات و غذاهای ترش مزه ،احساس خوشایندی را تجربه میکنند.

مقاله راهنمای کامل ورزش کگل برای خانم ‏ها را بخوانید.

نکاتی که برای داشتن بارداری سالم باید رعایت کنید

هنگامی که جواب آزمایش بارداری شما مثبت شد، میبایست برای تعیین اولین ملاقات قبل از زایمان، با پزشک و یا مامایی خود تماس بگیرید.

اگر پزشک وقت نداشت و نوبت شما به چند هفته بعد مؤکول شد اصلا نگران نباشید. بیشتر زنان حدود هفته هشتم بارداری به پزشک مراجعه می کنند.

بسته به پروتکل های تعیین شده از سوی ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، ممکن است لازم باشد برای انجام آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید.

این امر بارداری شما را تایید میکند و میزان هورمون ها را تعیین میکند. یکی از آزمایش های بارداری میزان هورمون گنادوتراپین شما را چک میکند (میزان این هورمون باید هر 48 تا 72 ساعت بعد دوبرابر شود.) و آزمایش دیگر میزان هورمون پروژسترون را بررسی میکند. هر دو آزمایش حداقل برای یکبار هم که شده، تکرار میشوند تا میزان افزایش هورمون ها را مشخص کنند.

حتی در هفته چهارم بارداری برای تمرین عادات سالم دیر نیست. سعی کنید از غذاهای ارگانیک استفاده نمایید، از کشیدن سیگار و مصرف الکل خودداری کنید و مصرف ویتامین های پیش از بارداری را فراموش نکنید.

ورزش، روشی عالی برای کاهش علایم بارداری و سالم نگه داشتن بدن مادر و جنین میباشد. به طور معمول هر فعالیتی که قبل از بارداری انجام می دادید، میتوانید در سه ماهه نخست بارداری نیز آن را ادامه دهید.

البته شایان ذکر است که در خصوص انجام ورزش های شدید، میبایست با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز، تغییراتی را در برنامه خود اعمال کنید.

مقاله هر آنچه که میخواهید در مورد بارداری بدانید را بخوانید

چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟

لازم نیست بیهوده نگران شوید اما  باید بدانید که میزان سقط جنین در اوایل بارداری، نسبتا بالا است. محققان تخمین زده اند که تا 20 درصد از بارداری های تایید شده، به سقط جنین ختم می شوند و بسیاری از آنها حدودا زمانی رخ میدهند که یک زن منتظر است تا عادت ماهیانه اش آغاز شود.

در هفته چهارم بارداری، سقط جنین به عنوان بارداری شیمیایی شناخته می شود زیرا در این هفته، جنین در سونوگرافی قابل تشخیص نیست و تنها از طریق آزمایش خون و ادرار میتوان به وجود جنین پی برد.

علایم سقط جنین شامل گرفتگی عضلانی، لکه بینی و خونریزی های شدید میباشد. اگر این علایم را دارید، وحشت زده نشوید. از آنجایی که بلاستوسیت در جدار داخلی رحم لانه گزینی میکند، گاها ممکن است لکه بینی رخ دهد. بنابراین وقوع خونریزی همواره به معنای سقط جنین نمی باشد.

بهترین راه برای بررسی آنچه در شرف روی دادن است، این است که بدن خود توجه داشته باشید و درباره علائمی که دارید با پزشکتان صحبت کنید.

گوش به زنگ باشید

در هفته های اولیه بارداری حسابی گوش به زنگ باشید. به خاطر داشته باشید بارداری هر زن منحصر به فرد است. آنچه برای یک فرد موثر است و یا مشکل ایجاد کرده است، ممکن است در مورد شما صدق نکند.

اگر در این دوران، سوالی برایتان پیش آمد ، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مقاله آیا با وجود مصرف قرص های ضدبارداری، باز هم احتمال بارداری وجود دارد را بخوانید